Muzeum Ziemi Piskiej i jedyna taka noc w roku

2016-05-15 15:30:00(ost. akt: 2016-05-15 15:29:44)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Ten, kto spędził wczorajszy wieczór w Muzeum Ziemi Piskiej z pewnością nie żałuje. Wręcz przeciwnie - była to bowiem wyjątkowa okazja, by zgłębić wiedzę historyczną i jednocześnie doświadczyć niecodziennych wrażeń kulturalnych. Piska Noc Muzeów 2016 już za nami!
Jej motywem przewodnim była 1050. Rocznica Chrztu Polski. O tym, jak przed wieloma wiekami przebiegała chrystianizacja Prusów w naszym regionie, w wykładzie pt.:„800 lat przyjęcia chrztu przez Prusów", niebanalnie i niezwykle zajmująco opowiedziała dr Alicja Dobrosielska z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Piska publiczność miała też rzadko spotykaną okazję by obejrzeć arcyciekawy, pełen dynamicznych scen film Zdzisława Cozaca zatytułowany "Krzyż i Korona" - jak dotychczas największy, nowocześnie zrealizowany dokument na temat chrztu Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. W filmie tym opinie znanych historyków przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o tamtych czasach m.in. przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Bezpośrednio po projekcji filmu Zdzisław Cozac dzielił się swymi refleksjami na temat powstawania filmu i odpowiadał na pytania publiczności.

Kolejnym, ważnym punktem bogatego programu piskiej nocy muzealnej było wręczenie nagrody Smętka, czyli tytułu Osobowości Ziemi Piskiej. Tytuł ten przyznawany jest od kilkunastu lat za szczególne zasługi dla rozwoju kultury w naszym regionie, promocję Ziemi Piskiej oraz kształtowanie jej pozytywnego wizerunku. Kapituła Muzeum Ziemi Piskiej tytuł Osobowości Ziemi Piskiej 2015r. przyznała organizacji dobroczynnej - Komitetowi Społecznemu "Pisz Dzieciom".

"To Wy dostrzegliście potrzeby ludzi zagubionych w biedzie i nieszczęściu, które częstokroć istnieje obok nas (...) To Wy zakasaliście rękawów, by życie ludzi dotkniętych złym losem, obrócić na dobro" - tak m.in. Kapituła uzasadnia tegoroczną decyzję.

- Bardzo dziękujemy, cieszymy się, że nasze dotychczasowe działania zostały docenione. Postanowiliśmy statuetkę Smętka dedykować wszystkim mieszkańcom Pisza i okolic i pozostawić ją w Muzeum Ziemi Piskiej jako symbol naszego wspólnego sukcesu. Prawda jest taka, że bez was nie byłoby nas - mówiła Agnieszka Kucisz z komitetu "Pisz Dzieciom", dziękując Kapitule za przyznany tytuł oraz wolontariuszom i piszanom za pracę i udział w charytatywnych akcjach.

Podczas "Nocy Muzeów" rozstrzygnięty został również konkurs historyczny „Dzieje Ziemi Piskiej i Regionu od czasów najdawniejszych do 1525 roku”, do którego w tym roku przystąpiły trzy piskie gimnazja: Gimnazjum Katolickie w Piszu, Gimnazjum nr 1 im. K.I. Gałczyńskiego oraz Samorządowe Gimnazjum Publiczne w Zespole Szkół Nr 1 w Piszu. Laureatami konkursu zostali: Patrycja Ruszczyk (I miejsce), Ignacy Olszak (II miejsce) oraz Dominika Baszanowska (III miejsce). Atrakcyjne nagrody - laptop i dwa tablety - ufundował piski przedsiębiorca.

Organizatorzy zadbali także o artystyczny klimat wieczoru. W pięknym koncercie muzyki średniowiecznej zaprezentował się zespół FLEURDELIS. Tradycyjnie, nie zabrakło także poczęstunku - pysznych przekąsek, owoców i słodkości.

Honorowy patronat nad Nocą Muzeów w Muzeum Ziemi Piskiej sprawował Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur, Poseł na Sejm RP Jerzy Wojciech Małecki oraz Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski. Patroni medialni: Gazeta Piska, kultura.wm.pl, www.pisz.wm.pl.

Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. florek #1995075 | 81.15.*.* 18 maj 2016 09:30

    ale rozliczymy go, już nie długo, długo nie porzadzą już, przyjdzie dobra zmiana

    odpowiedz na ten komentarz

  2. lorek #1995073 | 81.15.*.* 18 maj 2016 09:28

    fajna sprawa, tylko tego posła za dużo, fe.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. do Tak, Tak #1994299 | 89.234.*.* 17 maj 2016 09:47

    żyć nie umierać za łato uzyskaną kaskę dzięki alikowi. Już wiadomo czemu alik durmistrz wygrywał w sądzie a inny przegrywał. Truszkosiu dom pobudował z basenami, hotel , k. rucian buduje, i chciałbym wiedzieć jaki dochód uzyskał adfokacina przez ten czas co piastował miejsce w nadzorze PCU, ile tysięcy zarobił, aż dech zapiera a inny za grosze pracowali w helzwerku , albo zbierali papirki na ulicach. Dobrze, że nastąpiłą Dobra Zmiana i pognali włądzę alika ...jeszcze do końca pognać resztę cwaniaków, a dopiero będzie jedno państwo aNIE PAŃSTWO W PAŃSTWIE

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  4. Zbyszek #1993792 | 81.15.*.* 16 maj 2016 13:44

    A kto wymyślił tego Smętka? Aż od 2000 tys. roku jest przyznawany ? Kto był tak wspaniałym pomysłodawcą?

    odpowiedz na ten komentarz

  5. w #1993725 | 79.187.*.* 16 maj 2016 11:37

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. smętek przynosi nieszczęścia dobrze, że obdarowani pozostawili to to w muzeum

Pokaż wszystkie komentarze (14)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5