Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Noc w Muzeum pod znakiem Chrztu Polski

2016-05-12 11:16:00 (ost. akt: 2016-05-12 11:14:48)

1050. Rocznica Chrztu Polski będzie motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Piskiej. W programie mnóstwo atrakcji, które z pewnością przyciągną wielu miłośników historii. Po prostu, będzie się działo.

Na dobry początek dr Alicja Dobrosielska, pracownik Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, wygłosi wykład pt. „800 lat przyjęcia chrztu przez Prusów”. Następnie zostanie wyemitowany film pt. „Krzyż i Korona”, którego reżyserem jest Zdzisław Cozac. Jego dzieło jest piątą produkcją w ramach serii pt. „Tajemnice początków Polski”. Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości. Piska publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserem filmu.

— Zdzisław Cozac to scenarzysta, reżyser i producent filmów popularnonaukowych. Upowszechnia w nich archeologię i związane z nią nauki humanistyczne, techniczne i przyrodnicze — mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. — Jego filmy pokazywał Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie, Kolegium Europejskie w Gnieźnie, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, a 14 maja będzie pokazywany w Muzeum Ziemi Piskiej w Noc Muzeów.

Podczas sobotniej nocy zostanie również przyznana nagroda „Osobowość Ziemi Piskiej” za 2015 rok. Ponadto zostanie rozstrzygnięty konkurs historyczny „Dzieje Ziemi Piskiej i Regionu od czasów najdawniejszych do 1525 roku”. Do rywalizacji stanęły trzy piskie gimnazja: Gimnazjum Katolickie w Piszu, Gimnazjum nr 1 im. K.I. Gałczyńskiego oraz Samorządowe Gimnazjum Publiczne w Zespole Szkół Nr 1 w Piszu. — Do wygrania będą cenne nagrody. Za pierwsze miejsce zostanie przyznany laptop, za drugie i trzecie miejsce tablety. Fundatorem nagród jest Piski Przedsiębiorca — dodaje dr Aneta Karwowska. Patronat nad konkursem objął Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Zaś o muzyczny klimat Nocy Muzeów zadba zespół FLEURDELIS, który zaprezentuje utwory muzyki średniowiecznej.

Honorowy patronat nad Nocą Muzeów w Muzeum Ziemi Piskiej objął Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur, Poseł na Sejm RP Jerzy Wojciech Małecki oraz Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski. Patroni medialni: Gazeta Piska, kultura.wm.pl, www.pisz.wm.pl. Serdecznie zapraszamy w sobotę (14 maja) o godz. 19. do Muzeum Ziemi Piskiej.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages