Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Boże Narodzenie prawosławnych i grekokatolików

2016-01-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-01-06 06:36:46)
Prosfora

Prosfora

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia wiernych Kościołów Greckokatolickiego i Prawosławnego. Przypada 13 dni po świętach Kościoła Rzymskokatolickiego.

Różnica wynika z tego, że Kościół Rzymskokatolicki posługuje się kalendarzem gregoriańskim, a Kościoły Prawosławny i Greckokatolicki juliańskim.

Jak do tego doszło?
Do 1582 roku chrześcijanie posługiwali się kalendarzem juliańskim, czyli kalendarzem słonecznym wprowadzonym za czasów Juliusza Cezara. Jednak rok tego kalendarza różnił się o 11 minut od astronomicznego.

W efekcie co 128 lat kalendarz juliański "tracił" 1 dzień w stosunku do kalendarza astronomicznego. Aby to uporządkować, w 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz zwany gregoriańskim. Wtedy różnica między oboma kalendarzami wynosiła 10 dni.

Stąd po 4 października 1582 roku nastąpił od razu 15 dzień tego miesiąca. Kościoły Wschodnie pozostały przy starym kalendarzu. A do dzisiejszych czasów różnica między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim wzrosła do 13 dni.

U grekokatolików Święta Bożego narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, zamordowanemu w 36 roku po narodzinach Chrystusa pierwszemu męczennikowi.

W Kościele Prawosławnym jest podobnie. 7 stycznia też jest obchodzone Boże Narodzenie (Rożdiestwo Christowo) upamiętniające Jezusa Chrystusa. Uroczystości liturgiczną, poprzedza trzytygodniowy adwent.

Oba Kościoły 19 stycznia uczczą też Objawienie Pańskie i Chrzest Pański na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages