Starosta Andrzej Nowicki odznaczony przez ministra cyfryzacji

2015-11-18 08:48:30(ost. akt: 2015-11-18 09:05:24)

Autor zdjęcia: Archiwum UW w Olsztynie

Andrzej Nowicki został uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznaczenie to w dniu Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) wręczyła Andrzejowi Nowickiemu Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko-mazurski.


Odznaczenie za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego nadawane jest między innymi za szczególne osiągnięcia w pracy samorządowej, za udział w pracach legislacyjnych związanych z wprowadzeniem i reformowaniem samorządu terytorialnego, oraz za zasługi w pracy samorządu terytorialnego. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy albo na wniosek: wojewody, organów jednostek samorządu terytorialnego, związków lub stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, statutowych ogólnopolskich organizacji uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej).
Jest to niewątpliwy zaszczyt, ukazujący, iż zdobiący rewers napis „Labor omnia vincit” – praca przezwycięża wszystko nie jest tylko pustosłowiem. Silne i stabilne państwo nie może funkcjonować bez sprawnie działającego korpusu urzędniczego, który zapewnia fachowość, rzetelność i wysoki standard obsługi. Dzień Służby Cywilnej nie przez przypadek obchodzony jest tego samego dnia co tak ważne dla wszystkich Polaków Narodowe Święto Niepodległości. Odzyskana w 1918 roku niezawisłość, tworzenie od podstaw zrębów państwowości nie mogło obyć się bez ustanowienia korpusu służby cywilnej, którego funkcjonowanie zostało usankcjonowane ustawą z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej. W art. 21 tejże ustawy można przeczytać: „Urzędnik obowiązany jest wiernie służyć Rzeczypospolitej, przestrzegać ściśle ustawy i przepisów, wypełniać obowiązki swego urzędu gorliwie, sumiennie i bezstronnie, oraz dbać według najlepszej woli i wiedzy o dobro sprawy publicznej i spełniać wszystko, co temu dobru służy, a unikać wszystkiego, coby mu mogło szkodzić”. Przez kolejne lata trwania Rzeczypospolitej Polskiej etos pracy urzędnika nie zmienił się. Dzisiaj przed każdym stawiane są takie same wyzwania i oczekuje się równie wysokiego poziomu profesjonalizmu jak niemal wiek temu.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5