Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Sukces piskich licealistów. Zajęli III miejsce w Wiedniu!

2015-08-06 12:45:35 (ost. akt: 2015-08-06 12:32:20)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Film uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu zajął III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Wiedniu.

Przypomnijmy, uczniowie nakręcili krótkometrażowy film pt. "Obecność Żydów w moim mieście - przeszłość i współczesność", opowiadający o ludności żydowskiej, mieszkającej niegdyś w Piszu. Młodzież pracowała nad filmem wraz z nauczycielką ZS nr 1 w Piszu, Agnieszką Bagińską.

W projekcie brali udział: Sara Felińska, Aleksandra Kłok, Marta Liżewska, Karolina Stachelek, Oskar Polak, Igor Żarnowski, . W tłumaczeniu na język angielski pomagali: Oliwia Fajdek oraz Bartłomiej Podsiad.

Pisaliśmy o tym tutaj

red.
pisz@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prorok_ #1790452 | 94.42.*.* 7 sie 2015 22:28

  Ponieważ nikt z czytających (a zakładam, że osoby realizujące 10 minutowy film miały możliwość zapoznać się z artykułem i komentarzami pod nim) nie podjął polemiki w sprawie przytoczonych w moich postach faktów, więc uważam, że muszę wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie „sukcesu” filmu. Najpierw przypomnę, że nie widziałem go, bo ma podobno być pokazany jesienią, ale jak rozumiem pytania można zadawać już teraz, co czynię. Proszę panią Agnieszkę Bagińską o wyjaśnienie dlaczego postanowiła uczestniczyć w tym projekcie i kto był jego pomysłodawcą? Jak napisano na stronie internetowej ZS1 jest Pani : „nauczycielką języka polskiego i wiedzy o kulturze.” Film zaś jest o „Obecności Żydów ...” Poza tym o ile moje informacje nie mijają się z prawdą, ci Żydzi byli obywatelami niemieckimi, nie mówili po Polsku, nie znali polskiej kultury i zostali wywiezieni do obozów przez innych obywateli niemieckich i zgodnie z listem Himmlera (prominentny obywatel niemiecki w tamtym czasie) zostali zgładzeni („Wszyscy Żydzi, których dostaniemy w nasze ręce, będą w czasie tej wojny bez wyjątku zgładzeni.”). Chciałbym zauważyć, że jeśli już koniecznie należało zajmować się historią, to jest temat o którym wiedza jest zatrważająco uboga choć dotyczy Pisza w o wiele większym wymiarze niż grupa około 230 Żydów z czasów II wojny Światowej. Tym tematem są losy trzech Polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego Henryka Zygalskiego. To są ci trzej Polacy, którzy rozszyfrowali Enigmę, dzięki czemu Anglicy i Amerykanie w czasie II wojny światowej mogli odczytywać niemieckie depesze. Trzeba pamiętać, że Niemcy wyciągnęli wnioski z przegranej I wojny światowej i do II wojny przygotowali się znacznie solidniej. Gdyby nie wysiłek trzech Polaków, bez wątpienia wygrali by tę wojnę. Czy wtedy w Piszu jakakolwiek nauczycielka miała by możliwość nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Abac. #1789955 | 81.15.*.* 7 sie 2015 08:19

  R E A K D A K C J O co stało si e z artykułem - zaproszeniem Przewodniczącego na posiedzenie Rady Miejskiej i z komentarzami pod tym artykułem. Czy jest to taki błahy temat dla społeczności piskiej, czy może komentarze niewygodne!? pod artykułem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. żal was #1789893 | 78.46.*.* 7 sie 2015 00:01

   udali się w miejsca, gdzie dawniej znajdował się cmentarz żydowski i synagoga. hahaha TO ZNACZY DOKĄD SIĘ UDALI??? W piszunie było zydó, synagogi i cmentarza. Nic nie dostaniecie , nie cwaniakujcie , zadnej ziemi i żadnych budynków bo nie ma tu nic dla was. ...wiecznie ciemiężonych i niby poszkodowanych

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Prorok_ #1789565 | 94.42.*.* 6 sie 2015 15:32

    "Sukces piskich licealistów." Czy szanowny autor ukrywający się za skromnym red. mógłby napisać, czy oglądał ten film, czy tylko utożsamia zajęcie trzeciego miejsca na jakimś nieznanym ogółowi festiwalu z "sukcesem"? Ponieważ nie widziałem filmu, chciałbym zapytać, czy jest w nim odpowiedź na pytanie jak to się stało, że żydzi przed wojną mieszkali w Piszu a teraz nie mieszkają? Bo namnożyło się różnych bajkopisarzy, którzy obwiniają Polaków o jakiś tam antysemityzm. A tak na prawdę wygląda na to, że są niedokształconymi głąbami, którzy nie znają na przykład listu Himmlera do komendanta Auschwitz: „My zaś mamy ten rozkaz wykonać(..).Wszyscy Żydzi, których dostaniemy w nasze ręce, będą w czasie tej wojny bez wyjątku zgładzeni. Jeżeli teraz nam się nie uda zniszczyć biologicznych sił żydostwa, to kiedyś Żydzi zniszczą naród niemiecki”. Czy można prosić, aby gwoli wyjaśnienia dlaczego Żydzi nie mieszkają w Piszu wspomnieć o tym liście Himmlera przed projekcją filmu planowaną na jesień w Muzeum Ziemi Piskiej..

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages