Rowerem po drodze, czy po chodniku ?

2015-08-05 11:30:02(ost. akt: 2015-08-05 11:18:22)

Autor zdjęcia: Archiuwm GO

W kolejnej części „Wakacyjnego Poradnika Piskich Policjantów” omówimy przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów. Rowery w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Stąd przypomnijmy najważniejsze zasady obowiązujące jednoślady.
Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów. Może wyjątkowo jechać chodnikiem w trzech sytuacjach, a mianowicie, jeśli:

1) opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ( śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta musi jednak pamiętać o tym, że jadąc chodnikiem zobowiązany jest jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przejażdżka z dzieckiem

Dziecko w wieku do 7 lat można przewozić na rowerze, ale pod warunkiem, że siedzi ono na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Zakazy dla rowerzystów

Rowerzyście zabrania się:

1) jazdy jezdnią obok innego roweru lub motoroweru, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy taka jazda nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów;

4) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

5) kierowania rowerem w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Jedziemy na wycieczkę rowerową, czyli jazda w kolumnie rowerowej

Należy pamiętać, że liczba rowerów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15 rowerów lub wózków rowerowych. Odległość między jadącymi kolumnami rowerów nie może być mniejsza niż 200 m. Podkreślić należy, że jazda w kolumnie nie zwalnia rowerzysty od przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Uprawnienia do kierowania rowerem

Uprawnienia do jazdy rowerem lub wózkiem rowerowym nie są wymagane, jeśli osoba ukończyła 18 lat. Jeśli nie skończyła lat 18 dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy.

Kartę rowerową może uzyskać dziecko, które ukończyło 10 lat i wykazało się niezbędnymi kwalifikacjami odnośnie znajomości przepisów ruchu drogowego i praktycznej jazdy rowerem. Taki dokument wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.

W VIII części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów” omówimy zasady bezpiecznego podróżowania autobusem, pociągiem, samolotem.

KPP Pisz



Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziom #1789206 | 83.6.*.* 5 sie 2015 21:36

    i niemiaszkom potłumaczcie też bo jeżdżą wycieczki i po chodnikach na Klementowskiego i okolicach jeżdżą a nie po ulicy, jeszcze trochę i zgłoszę na misie za zagrożenie ruchu i niech wlepiają mandaty

    odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #1789079 | 31.183.*.* 5 sie 2015 16:33

    Według kodeksu mamy taki zapis. ART.33. 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a; 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. I tu mam pytanie na ktore chciałbym uzyskac odpowiedz najlepiej od Policjanta. co stwarza te zagrozenie.Gdzie zgodnie z kodeksem Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Wiec przy lini przerywanej gdzie nie ma zakazu wyprzedzania spokojnie sie zmiesci wjezdzajac na przeciwlegly pas ruchu a majac linie ciagla i tak nie jest w stanie jej przekroczyc zachowujac bezpieczny odstep. Wiec wychodzi ze praktycznie wszedzie mozna jezdzic obok siebie Artykuł jest podpisany przez Policje to moze wytłumacza te zasady zeby sie nie narazic na mandat.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. 78 #1789005 | 109.241.*.* 5 sie 2015 14:12

    "gje o" mam nadzieję źe poruszycie temat: SAMOCHODEM PO DRODZE CZY PO CHODNIKU ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. ... #1788983 | 78.11.*.* 5 sie 2015 13:42

    każdy rowerzysta powinien miec kartę rowerową ...ale wiadomo jak jest,nieznający przepisów ludzie jezdzą po naszych ulicach...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Lok #1788923 | 217.99.*.* 5 sie 2015 12:32

      A może ktoś wytłumaczy sporej grupie rowerowych cymbałów, że przejeżdzanie przejść dla pieszych jest niebezpieczne, szczególnie jak ma się jeszcze słuchawki na uszach.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5