Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Nowy dworzec bliżej centrum?

2015-08-01 09:00:00 (ost. akt: 2015-07-31 22:46:35)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gierej

W Piszu ma powstać centrum przesiadkowe, które pełniłoby funkcję dworca PKP i PKS. Co do potrzeby tej inwestycji jednym głosem mówią burmistrz Pisza, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz starosta piski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy dworzec powstanie za 2 lata.

W sprawie inwestycji odbyło się kilka spotkań. Ostatnie z nich zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, starosta piski Andrzej Nowicki, a także przedstawiciele kolei i piskiego TRANS-KOM-u.

— Centrum przesiadkowe miałoby powstać w miejscu obecnej bazy TRANS-KOM PKS przy ul. Dworcowej — mówi Jacek Zarzecki, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Piszu. — Zbliżyłoby to dworzec do centrum miasta, co również ułatwiłoby komunikację mieszkańcom naszej gminy. Obecnie prowadzone są prace koncepcyjne i ciężko jest mówić o wysokości nakładów na to przedsięwzięcie. Wszystko zależy jakie rozwiązanie zostanie przyjęte.

Gmina w tej kwestii liczy na dofinansowanie, na które są spore szanse. — Bardzo dobrą wiadomością jest to, że linia Szczytno-Pisz-Ełk znalazła się w Krajowym Programie Kolejowym i jest przeznaczona do modernizacji w pierwszej kolejności w ramach programu Polska Wschodnia — dodaje Jacek Zarzecki.

Kilka tygodni temu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt Krajowego Programu Kolejowego, który określa, jakie inwestycje zostaną zrealizowane do 2023 roku. W nowej perspektywie unijnej na kolej zostaną przeznaczone jeszcze większe środki, niż miało to miejsce w latach 2007-2013. W skali całego kraju do dyspozycji na ten cel przewiduje się kwotę sięgającą 10,5 mld euro (w poprzedniej perspektywie było to 4,8 mld euro). Już wiadomo, że w ramach unijnego dofinansowania modernizowane będą ważne szlaki kolejowe na Warmii i Mazurach. Będą to następujące odcinki: Działdowo-Nidzica-Olsztyn oraz Szczytno-Pisz-Ełk (finansowanie z programu Polska Wschodnia), Olsztyn-Braniewo (finansowanie z RPO 2014-2020), a także Jabłonowo-Iława-Olsztyn-Korsze (inwestycja własna budżetu państwa).

— Najważniejszym efektem naszego spotkania jest to, że wszystkie strony wyraziły zainteresowanie utworzeniem centrum przesiadkowego — komentuje Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza. — Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania pani wicemarszałek, jak i starosty Andrzeja Nowickiego. Jeżeli uda się doprowadzić do realizacji tego projektu, to będzie modelowy przykład współpracy pomiędzy samorządem gminnym, powiatowym oraz marszałkowskim. Przed nami wiele pracy ale liczę na to, że w perspektywie 2 lat powstanie dworzec, który będzie spełniał oczekiwania naszych mieszkańców oraz turystów.

Beata Smaka
b.smaka@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piszanka #1787686 | 178.43.*.* 2 sie 2015 23:21

  faktycznie....o ładne parę kilometrów się zbliży do naszego ekskluzywnego centrum miasta....przepraszam..pozostałości po mieście PISZ. Stary dworzec zapewne potencjału nie ma .. i zamiast poszerzać granice miasta .. to je zawężamy.. oto cała zamknięta logika wąskotorowego rozumowania włodarzy :) pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. opinie #1787487 | 171.25.*.* 2 sie 2015 16:36

  Uchacha ... a po co wam odnowione chodniki w Piszu??? lub jezdnie??? Po co bliżej miasta, centrum dworzec? W Piszu i tak jest wszystko skupione. W obrębie 1-ego kilometra.Starosta będzie remontował budynek administracyjny zarządu powiatowego dróg gdzie szefem jest właśnie wspomniany wcześniej p. Skolimowski za napewno około 2 -óch milionów zł. Ulice mickiewicza mógłby dokończyć albo ulicę dworcową. Niestety ważniejszy pierdel dla administracji. Taka polityka. Wy macie poruszać się po połatanych hodnikachi łamać nogi a oni sobie na stołeczkach przyjemnie posiedzą, w odmalowanych pomieszczeniah. Uchacha ... a po co wam odnowione chodniki w Piszu??? lub jezdnie??? W Piszu i tak jest wszystko skupione. W obrębie 1-ego kilometra.Starosta będzie remontował budynek administracyjny zarządu powiatowego dróg gdzie szefem jest właśnie wspomniany wcześniej p. Skolimowski za napewno około 2 -óch milionów zł. Ulice mickiewicza mógłby dokończyć albo ulicę dworcową. Niestety ważniejszy pierdel dla administracji. Taka polityka. Wy macie poruszać się po połatanych hodnikachi łamać nogi a oni sobie na stołeczkach przyjemnie posiedzą, w odmalowanych pomieszczeniah. P

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ukleja #1787468 | 78.11.*.* 2 sie 2015 16:07

  Z treści artykułu wynika, że planowane CENTRUM ma być AUTOBUSOWO-KOLEJOWE. Znaczy to, że zostaną wybudowane nowe perony i wszystko to co potrzebne będzie kolei w nowym miejscu, bo starych przesunąć się nie da. Wydaje się, że ta dyskusja jest nieco przedwczesna. Należałoby poczekać do spotkania z Burmistrzem, który sprawę tę wyjaśni, ażeby móc rzeczowo dyskutować.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tom #1787337 | 62.152.*.* 2 sie 2015 10:42

  Rzeczywiście pani Zyśk była viceburmistrzem Pisza. Czy coś tam robiła cvzy nie- nieważne. Po roku zrejterowała i zwiała do Urzędu Pracy.Po to tylko aby mieć w CV, że była viceburmistrzem. Jednak smród pozostał po jej rządzeniu tak samo jak i po Alickim. Wszystko złe sprawy przypisuje się Alickiemu a dlaczego nie pani Zyśk. Starosta i pani Zyśk to peselowcy. Wiadomo o co chodzi ludziom tej partii, dbaja o swoich, oj dbają. Dziwi mnie tylko to, że Szymborski poddał się peselowi. Za co !!!! Wiadomo chodzi o pracę dla ludzi spod znaku zielonej koniczynki. A wyborcy Szymborskiego to nie ludowcy. Obstąpili Szymborskiego wokól do tego stopnia, ze nie wie co mówi publicznie. szymborski nie jest już ten sam. Myślą jak dotrwać do pierwszego, a nie o dobru mieszkańców. Gdyby było inaczej viceburmistrzem nie byłby Puchalski, kolega Nowickiego. Wyszło szydło z worka. Szkoda tylko Piszan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. komentowane #1787322 | 74.208.*.* 2 sie 2015 09:44

  Czyżby chodziło tylko o promocję zyśkowej? Na posła ma kandydować z 4 miejsca albo z 2 ale to znaczy że znó piszan oszukano, bo przecież wybraliśmy ją do sejmiku, to o co tuchodzi? o darmową kapmanię wyborczą dla niej za publiczne pieniądze? .... Nowicki starosta ni tylko będzie przebudowywał urząd powiatowego zarządu dróg w tym roku ale też bedzie wraz z projektem remontował budynek po prokuraturze przy ulicy Lipowej. Mają wtopić w niego kilka milionów. Podobno zabrano finasowanie z Ulicy lipwej na tę robotę, bo jak by to żona eksburmistrza alika będzie pracowała w niewyremontowanym budynku po prokuraturze. OOo moze nie wszyscy wiedzą ale starosta z radnymi i eksburmistrzem alikem kilka lat temu oddali sanepidowi budynek po prokuraturze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages