40 lat od tragedii. "Tydzień himalajski" w Gałkowie

2015-07-28 09:53:42(ost. akt: 2015-07-28 10:31:59)

Autor zdjęcia: Potocki-Gałkowo

W Gałkowie od wczoraj (27 lipca) trwa Tydzień himalajski upamiętniający 40-lecie niezwykłego wydarzenia w historii polskiego himalaizmu. 28 lipca 1975 r. na wierzchołku Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.) w górach Karakorum po raz pierwszy stanęli członkowie polskiej wyprawy wysokogórskiej: Kazimierz Głazek, Marek Kęsicki, Janusz Kuliś, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski.
Kazimierz Głazek w sposób przejmujący opisał ten historyczny moment:

"Na szczycie stajemy około 19.15 - 19.30. Zostawiamy poniżej w kamieniach przygotowaną wcześniej puszkę z nazwiskami i ze względu na zamieć kierujemy się z powrotem w dół. Wierząc, że załamanie pogody jest krótkotrwałe, obiecujemy sobie wrócić tu za dzień lub dwa, aby zrobić zdjęcia ze szczytu".

Nigdy nie udało się spełnić tej obietnicy, ponieważ w dramatycznym zejściu zginęli Bohdan Nowaczyk, Marek Kęsicki i Andrzej Sikorski. Te tragiczne wydarzenia przysłoniły ogromny sukces, który był początkiem złotych lat polskiego himalaizmu.

Wczoraj minęło 40 lat od tamtych wydarzeń. Z tej okazji w dniach od 27 lipca do 2 sierpnia w Gałkowie zorganizowano Tydzień himalajski. Co mają wspólnego wieś Gałkowo na Mazurach z Himalajami? Jednym z tragicznie zmarłych wtedy Polaków był Andrzej Sikorski, ojciec Doroty Sikorskiej-Potockiej – współgospodyni Dworu Łowczego i Restauracji Potocki w Gałkowie.

Dziś (wtorek, 28 lipca) o godz. 18.00 zostanie odsłonięty pamiątkowy kamień poświęcony tragicznie zmarłemu polskiemu himalaiście Andrzejowi Sikorskiemu.

Podczas trwającego tygodnia himalajskiego odbywać się będą prelekcje uczestników tamtej wyprawy, projekcje filmów himalajskich, archiwalnych i współczesnych. Będzie także coś dla dzieci – gry, zabawy górskie oraz wystawa książek o tematyce górskiej. Udział w grach i zabawach dla dzieci, projekcji filmów oraz prelekcjach jest bezpłatny.

Zapraszamy do Gałkowa. Szczegółowy program Tygodnia Himalajskiego znajdziecie Państwo na stronie(Fb) Potocki-Gałkowo.

e.ż.
pisz@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5