Powrót do przeszłości, czyli "Życie na Jańsborskim zamku"

2015-06-28 17:32:20(ost. akt: 2015-06-28 19:07:50)
- Obaczycie obyczaj dworski w wykonaniu Pani z Zamku oraz naszych płochych dwórek - zapraszała Aneta Karwowska

- Obaczycie obyczaj dworski w wykonaniu Pani z Zamku oraz naszych płochych dwórek - zapraszała Aneta Karwowska

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Rycerze, damy dworu, walki na miecze, muzyka i dworskie tańce, a wszystko to w klimacie średniowiecza. Muzeum Ziemi Piskiej w ostatnim dniu obchodów 370-lecia Pisza zafundowało przybyłym na rynek niecodzienną lekcję historii.
- Zacni Mieszczanie, Zacni Włościanie, którzy przybyliście na nasz Jańsborski Zamek! Ogłaszam Wam wszem i wobec, że z łaski Miłościwie Panującego Wielkiego Elektora Prus, Fryderyka Wilhelma, gród nasz został nazwany miastem i nadane zostały prawa miejskie osadzie jak i mieszkańcom. Odtąd miasto będzie nosiło nazwę Johannisburg, po wieczne czasy! - tak Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w sobotnie (27 czerwca) popołudnie witała zgromadzonych na placu przy piskim Ratuszu.

Jedną z wielu atrakcji tego "powrotu do przeszłości" były walki rycerskie, pokaz tańców średniowiecznych, strzelanie z kuszy, wystrzały z armaty, malowanie zabytków i inne konkursy historyczne dla dzieci oraz dorosłych. Można było także porozmawiać z organizatorami oraz dowiedzieć się o wielu interesujących rzeczach i ciekawostkach z dawno minionej epoki.

Świetną zabawą okazała się również nauka średniowiecznych tańców dworskich. Do wspólnego tańca dał się organizatorom namówić burmistrz Andrzej Szymborski, który uczestniczył w sobotnim wydarzeniu.

Imprezie pn.: "Theatrum Historyczne - życie na Jańsborskim zamku" towarzyszyła plenerowa wystawa historyczno-przyrodnicza, a w sali muzealnej zorganizowano naukę kodowania, czyli historyczne programowanie w muzeum.

Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ok #1767832 | 91.102.*.* 3 lip 2015 21:13

    Impreza ciekawa, wnuczki bawiły się i o dziwo się nie nudziły. Muzealnicy, brawo, brawo..

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Piszak #1766176 | 81.15.*.* 1 lip 2015 13:49

    Poeto,zapewnie jesteś niespełnionym politykiem z ambicjami , nie tobie oceniać imprezę,niech robią to ci tam się bawili,a swoje,,kupleciki"pisz na ścianie szaletu miejskiego-tam jest miejsce na wszelakie plugastwa. Może boli Cię to,że muzeum robi imprezy bez polityki,tak jak to bywało wcześniej?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. poeta #1766076 | 77.96.*.* 1 lip 2015 10:38

    Janek kapustę kisił, wstęgi przecinał - Andrzej na bruku tańcuje, ciało wygina. Gdzie tłumy na placu, czemu tak skromnie? Dziś w komentarzach przycichło, już każdy zapomniał... Wniosek z tego prosty panowie i panie - i dwadzieścia osób to tłum na piskim majdanie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. mieszkanka #1764942 | 91.102.*.* 29 cze 2015 13:55

      Impreza na poziomie, historyczna, ale słabo nagłośniona.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. ... #1764781 | 78.11.*.* 29 cze 2015 08:57

      królowa jest tylko jedna! a nasza królowa to p.Aneta Karwowska organizatorka i pomysłodawczyni tego historycznego wydarzenia,która z pomocą wolontariuszy przeniosła nas w czasie-wspaniała zabawa ,konkursy i średniowieczne tance-niesamowita atmosfera ;) dzieci szczęsliwe-najwieksza frajdą dla naszych maluchów było malowanie farbami na folii-pomagały im dwie piękne wolontariuszki,których niestety na zdjeciach nie ma...

      Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5