Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Pisz świętuje 370-lecie nadania praw miejskich

2015-06-26 08:25:00 (ost. akt: 2015-06-26 09:57:26)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Rok 2015 to rok szczególny dla Pisza. Równo 370 lat temu, 8 listopada 1645 roku, Wielki Elektor Fryderyk Wilhelm nadał osadzie powstałej w II połowie XIV wieku u stóp zamku Johannisburg, zwanego również Jańsborkiem, prawa miejskie. Okazja do świętowania jest zatem wyjątkowa, tym bardziej, że rocznica zbiegła się z innym jubileuszem - 15 rocznicą współpracy Powiatu Pisz z Powiatem Schleswig-Flensburg, który jest również partnerem Gminy Pisz.

Od wtorku (23 czerwca) mieszkańcy Pisza, turyści i zaproszeni goście świętują jubileusz miasta. Koncerty, imprezy sportowe, wykłady, spotkania z historią oraz zabawy dla dzieci potrwają aż do soboty (27 czerwca), kiedy to jubileuszowe obchody zwieńczy Theatrum Historyczne „Życie na Jańsborskim Zamku”.

Głównym wydarzeniem obchodów była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Piszu oraz Rady Powiatu Pisz z okazji 370 rocznicy praw miejskich Pisza oraz 15 lat współpracy Powiatu Piskiego z Powiatem Schleswig-Flensburg, która odbyła się wczoraj (25 czerwca) w Piskim Domu Kultury. Podczas uroczystości Mieczysław Zygmunt Rak został uhonorowany przez burmistrza Andrzeja Szymborskiego, tytułem "Zasłużony dla miasta Pisz". Burmistrz Pisza wręczył również zaproszonym gościom pamiątkowe statuetki.

Gospodarzem kolejnego czwartkowego wydarzenia było Muzeum Ziemi Piskiej, w którym o godz.18. wykład pt. "Pisz - miasto pogranicza" wygłosił prof.dr hab. Stanisław Achremczyk, znany polski historyk, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, członek Prezydium Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Badania naukowe Stanisława Achremczyka obejmują dzieje nowożytne Polski i regionu Warmii i Mazur, życie sejmikowe Prus Królewskich, samorząd ziem pruskich, życie polityczne Prus Królewskich i Warmii w XVII i XVIII wieku oraz biografistykę. Stanisław Achremczyk opublikował ponad 400 prac.

Podczas wczorajszego wykładu w Muzeum Ziemi Piskiej profesor Achremczyk opowiadał o bogatych w wydarzenia historyczne dziejach Pisza na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od XIV wieku aż po czasy drugiej wojny światowej. Na koniec spotkania z krótkim programem wokalno-muzycznym wystąpił piszanin Sławomir Pardej.

Dziś (26 czerwca) na Placu Daszyńskiego już po raz piąty królować będą muzyka, taniec i śpiew - podczas Międzynarodowego Jarmarku św. Jana zaprezentują się lokalni wykonawcy oraz zespoły z Łotwy, Słowacji i Indii. Zgodnie z pięcioletnią tradycją Jarmarku na stoiskach zagoszczą wyroby rękodzieła oraz regionalne jadło. Początek Jarmarku św. Jana o godz.16.

W sobotę (27 czerwca) również o godz.16. na Placu Daszyńskiego rozpocznie się wspomniane wyżej Theatrum Historyczne „Życie na Jańsborskim Zamku”.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #1764798 | 78.11.*.* 29 cze 2015 09:11

  przez kilka dni świetowaliśmy jubileusz miasta-ogromne podziekowania dla organizatorów i wykonawców! dzieki wam miło spedzaliśmy czas!!! najciekawiej jest w muzeum-w czwartek przy wejsciu kwiatki,armatki -specyficzny klimat-od progu osobiscie gości witała i zapraszała sympatyczna, elegancka p.Dyrektor-potem ciekawy wykład (jak dla mnie za krótki) ,akcent muzyczny i poczęstunek-p.Aneta jak na prawdziwą gospodynię przystało -umie goscic swoich gości ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. opinio #1763873 | 91.200.*.* 27 cze 2015 10:24

  Nie ma co ukrywać, poziomem kultury p. Andrzej Szymborski zawsze przewyższał innych samorządowców. Jakbym miał ocenić pozostałych. to prostactwo, szczególnie z powiata, wydaje mi się że ten przewodniczący ze starostw ma za ciasną marynare, ten z muzeum były dyro, ubrany jakby do malowania płotu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ras #1763578 | 5.60.*.* 26 cze 2015 19:19

  czas by ktoś w końcu przyjrzał się starostwu i za tym ludziom co tam niby pracują, jak nic sitwa co tylko patrzy na swoje koryto

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do wyborcy #1763547 | 46.165.*.* 26 cze 2015 18:28

  Pretensje do obecnego burmistrza sa niezasadne. Pan radny Alicki ma dietę radnego w powiecie około 2 i pół tysiąca na miesiąc. Gdyby był człowiekiem honoru i prawdziwym nauczycieleem zrzekł by się narzecz stypendium dla dzieci wzorowych. Byłaby to bardzo poikaźna kwota. A WIEC Z PRETENSJAMI PROSZĘ ZGŁOSIĆ SIĘ DO ALICKIEGO NO I PO DIETĘ RADNEGO! PROSZĘ TEŻ TĘ WIADOMOŚĆ PRZEKAZAĆ DZIECIOM. UCIESZĄ SIĘ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wyborca #1763396 | 31.183.*.* 26 cze 2015 15:24

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Panie burmistrzu wstyd mi za pana czemu nasze dzieci muszą cierpieć za długi Janka.Przyznał pan stypendium za wzorową aż po 40 zł. za ciężką naukę i wysiłek całoroczny.Tylko takie jaja w Piszu się dzieją.

Pokaż wszystkie komentarze (19)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages