Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Jakie skarby trafiają do piskiego biura rzeczy znalezionych?

2015-06-23 13:41:51 (ost. akt: 2015-06-23 14:33:08)
Biuro rzeczy znalezionych znajduje się w Starostwie Powiatowym w Piszu przy ul.Warszawskiej 1

Biuro rzeczy znalezionych znajduje się w Starostwie Powiatowym w Piszu przy ul.Warszawskiej 1

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Rowery, telefony, kosiarka, telewizor, skaner, plecak i kluczyki do samochodu to tylko niektóre przedmioty, które znajdują się w biurze rzeczy znalezionych w Piszu. Trafiają tu najczęściej z komisariatów policji, gdzie przynoszą je mieszkańcy.

Co trafia do piskiego biura rzeczy znalezionych? — Żadne skarby czy też cenne rzeczy. Zwykle są to telefony komórkowe, czasem dokumenty. Zdarza się, że i dowód osobisty, wtedy ustalenie właściciela jest bardzo proste. Ale, na przykład, wczoraj (poniedziałek, 22 czerwca - przyp.red.) policjanci przywieźli do naszego biura 14 rowerów, telewizor i plecak, w którym było 11 pustych butelek i kluczyki do samochodu — mówi Irena Nowicka, inspektor w wydziale zarządzania kryzysowego piskiego starostwa, przy którym działa biuro.
Odzyskanie rzeczy, która trafi do biura, nie jest łatwą sprawą. Trzeba dokładnie ją opisać, udokumentować zakup lub podać znaki szczególne.
— Osoba, która stara się o odzyskanie zgubionej rzeczy, musi określić, po co dokładnie przyszła, przedstawić dowody stwierdzające posiadanie zagubionej rzeczy, np. dowód zakupu czy numery seryjne, własne oznaczenie bądź bardzo dokładny opis poszukiwanej rzeczy. Nie wydajemy niczego, jeśli mamy wątpliwości, czy dany przedmiot faktycznie należy do osoby, która się po niego zgłosiła — tłumaczy Irena Nowicka.

Dziesięć procent dla znalazcy
20 czerwca weszły w życie nowe przepisy dotyczące znalezionych rzeczy. 100 zł to minimalna wartość rzeczy znalezionej, pieniędzy lub papierów wartościowych, która musi być oddana, a informację o jej znalezieniu starosta musi podać do publicznej wiadomości.

Jeżeli wartość rzeczy przekroczy 100 zł, a nie będzie możliwości doręczenia wezwania do odbioru osobie uprawnionej, starosta wywiesi wezwanie w starostwie oraz zamieści ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli wartość przekroczy 5 tys. zł, będzie miał ponadto obowiązek opublikować ogłoszenie w dzienniku lokalnym lub ogólnopolskim. Ustawa ponadto przewiduje, że jeśli rzecz nie zostanie odebrana w ciągu roku od doręczenia wezwania bądź - w przypadku braku możliwości wezwania - w ciągu dwóch lat od znalezienia, stanie się własnością znalazcy.

Ustawa utrzymuje też zasadę zawartą w Kodeksie cywilnym, zgodnie z którą znalazca może żądać znaleźnego w wysokości 1/10 wartości rzeczy. Warunkiem będzie zgłoszenie roszczenia najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wlasciciel #1869670 | 89.231.*.* 30 lis 2015 16:43

  witam w sobote kolo kauflandu w piszu i na trasie pisz orzysz moze ktos zauwazyl tablice rejestracyjną o numerach NMR 87RG , PROSIŁBYM O KONTAKT 508671605 LUB EMALIOWO marcinptaksweet@wp,pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. poinformowany #1761856 | 176.10.*.* 24 cze 2015 16:05

  rodzina, mieszka w rogowym bloku na lipowej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Iza #1761471 | 83.13.*.* 24 cze 2015 08:04

  Już się doszukują!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nepotyzm #1761141 | 89.105.*.* 23 cze 2015 19:16

  czy ta nowicka to szwagierka starosty nowickiego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages