Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

„Wakacyjny poradnik piskich policjantów”, czyli o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku - część 1.

2015-06-16 07:34:25 (ost. akt: 2015-06-16 07:43:44)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Piszu

Policjanci rozpoczynają działania „Bezpieczne lato na Warmii i Mazurach”. Akcja na dobre zacznie się z początkiem wakacji, ale już od dziś piscy funkcjonariusze odwiedzać będą uczniów w szkołach i rozmawiać z nimi na temat bezpiecznego wypoczynku latem. Dorosłym policjanci także pragną przypomnieć kilka podstawowych zasad w tej kwestii. Dlatego, w ramach wakacyjnego poradnika, co tydzień omówią najistotniejsze zagadnienia odnośnie letniego bezpieczeństwa. Część I poświęcona jest wakacjom nad wodą. Zapraszamy do lektury!

„Bezpieczne lato na Warmii i Mazurach” to działania, które na dobre rozpoczną się na terenie powiatu piskiego z początkiem wakacji. Jednak funkcjonariusze już od dzisiaj odwiedzać będą dzieci i młodzież w szkołach, gdzie porozmawiają z nimi na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

Chcąc dotrzeć także do dorosłych mieszkańców naszego powiatu oraz turystów, którzy będą wypoczywali na naszym terenie, piscy policjanci co tydzień przygotują krótki poradnik odnośnie podstawowych, ale często bardzo istotnych zasadach, o których należy pamiętać wypoczywając latem.

„Wakacyjny poradnik piskich policjantów” – części 1

Podczas ubiegłorocznych wakacji policjanci z Warmii i Mazur zainicjowali kampanię „Zobacz. Przeżyj” , której celem było zwrócenie uwagi osób wypoczywających nad wodą na zagrożenia wynikające z ich zachowania, jak i otoczenia. Intencją organizatorów akcji było doprowadzenie do poprawy letniego bezpieczeństwa, a przede wszystkim spadku liczby utonięć. Postawiony cel został osiągnięty. W sezonie wakacyjnym w roku 2014 na terenie Warmii i Mazur utonęło 19 osób, przy 27 ofiarach wody rok wcześniej.

Zdecydowanie lepsze statystyki policyjne w zakresie wypadków na wodzie w roku 2014 oraz popularność spotu internetowego promującego kampanię to powody, aby kampanię „Zobacz. Przeżyj” przypomnieć mieszkańcom i turystom wypoczywającym nad wodą. Wszystko to dla ich bezpieczeństwa. Projekt zakładał bowiem oglądalność około 200 tyś. osób. Założenia te osiągnięte zostały już w kilku pierwszych dniach kampanii, a oglądalność na wrzesień 2014 roku wyniosła 2,5 mln. osób.

Kampania EKOBEZPIECZNIE miała na celu zwrócenie szczególnej uwagi odbiorcy na konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania nad wodą w dwóch aspektach: ekologii i bezpieczeństwa. Picie alkoholu i zaśmiecanie to największe problemy miejsc wypoczynkowych. Dlatego policyjni wodniacy przez cały letni sezon dbać będą o bezpieczeństwo osób korzystających z uroków tego szlaku.

Kontrole stanu trzeźwości wypoczywających, reagowanie na wszelkie przypadki stwarzania niebezpieczeństwa na wodach, czy łamania przepisów dotyczących ochrony środowiska to tylko niektóre z zadań, jakie czekają policyjnych „wodniaków”. Obowiązkiem policjantów jest także podjęcie każdej próby i wykorzystanie każdej możliwości, aby w pozytywnym kierunku zmienić myślenie i zachowanie osób wypoczywających nad wodą na temat wakacyjnego bezpieczeństwa.

Jakie są zatem, zdaniem policyjnych „wodniaków”, najczęstsze przyczyny utonięć ?

Jak mówią funkcjonariusze, od lat są one takie same, czyli:
- brawura
- alkohol
- brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak
- wypadnięcie z jachtów, z łódek
- niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych, np.: kapoków
- korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, o których nie możemy zapominać – radzą „wodniacy”:
- alkohol i kąpiel w akwenach wodnych nigdy nie powinny iść ze sobą w parze;
- nie wbiegajmy do wody, najpierw ochłodźmy nasze ciało - to pozwoli nam uniknąć szoku termicznego;
- nie skaczmy do wody o niezbadanym dnie – unikniemy w ten sposób urazów kręgosłupa;
- pływając kajakami, łodziami czy jachtami korzystajmy z kapoków
- korzystajmy przede wszystkim z kąpielisk strzeżonych; nawet, gdy doznamy skurczu, zawsze ktoś nas zauważy i pomoże wydostać się na brzeg.

A zatem zanim wyjdziesz nad wodę – jeszcze raz „Zobacz. Przeżyj”.

W II części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów” funkcjonariusze omówią temat wypoczynku nad wodą pod działaniem alkoholu i konsekwencji takiego zachowania.

KPP Pisz
podkom. Anna Szypczyńska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages