Uwaga kierowcy! Od jutra surowsze kary

2015-05-17 12:00:00(ost. akt: 2015-05-17 09:52:50)

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

Więzienie, utrata prawa jazdy czy dotkliwe kary finansowe przekraczające nawet dziesięć tysięcy złotych. Na takie zaostrzenia muszą być przygotowani kierujący na podwójnym gazie, lecz to nie wszystkie zmiany, na które powinni być przygotowani kierowcy. Od jutra (18 maja) wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego.
Policjant zabierze prawo jazdy

— Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To jedna ze zmian wprowadzanych przez nowelizację Kodeksu karnego, która wejdzie w życie od poniedziałku, 18 maja. Rażące przekroczenie prędkości i przewożenie zbyt dużej ilości osób będzie oznaczało utratę prawa jazdy. Nowelizacja zmienia również klasyfikację jazdy bez uprawnień po odebraniu ich przez sąd. Od 18 maja będzie to przestępstwo — informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.
Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h, automatycznie straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostanie ono odebrane przez policjanta, który przyłapie taką osobę na drodze. Także na 3 miesiące zostanie odebrane prawo jazdy kierowcy, który będzie przewoził w samochodzie co najmniej o dwie osoby więcej niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. W tym przypadku także prawo jazdy zostanie odebrane na miejscu przez policjanta.

Po alkoholu z dala od samochodu

Jak informuje rzecznik prasowy MSW, kierowcy którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zostaną ukarani o wiele dotkliwiej, niż dotychczas. Grozi im kara więzienia, a nawet dożywotniego odebrania prawa jazdy. Dodatkowo sąd będzie mógł nakazać zatrzymanym zapłatę 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym, lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego. Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż osoby przyłapane na jeździe po alkoholu przestaną być anonimowe. Sądy będą mogły ogłosić wyroki w Biuletynach Informacji Publicznej, przez co dostaną się one do publicznej wiadomości. Zmiany w przepisach przewidują też możliwość ubiegania się o przywrócenie prawa jazdy, jeśli kierowca wcześniej utraci je za jazdę pod wpływem. W takim przypadku w jego aucie zostanie zamontowana blokada alkoholowa - tzw.alkolock. Wspomniana blokada ma uniemożliwiać działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

zyw
pisz@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5