Derby blisko, a formy brak

2015-04-27 16:00:00(ost. akt: 2015-04-27 15:18:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Znakomity tydzień mają za sobą piłkarze Znicza. W środę (22 kwietnia) podopieczni Ireneusza Piwko ograli na wyjeździe Puszczę Hajnówka 5:1. Trzy dni później (25 kwietnia) kibice z Białej Piskiej świętowali kolejny sukces. Ich ulubieńcy ograli na własnym stadionie Olimpię Olsztynek 3:1. Walczący o awans do IV ligi Mazur Pisz przegrywał już 0:2, lecz w drugiej połowie zdołali wyrównać. Nadal nie wiedzie się Śniardwom. Orzyszanie tym razem przegrali z Czarnymi Olecko.
Forma lidera V ligi nie nastraja pozytywnie w kontekście jutrzejszego (1 maja) derbowego pojedynku z piskim Mazurem. Ekipie Pawła Konopki brakuje przede wszystkim zaangażowania i pomysłu na grę, czyli tych elementów, którymi imponowali piłkarze Czarnych. W miniony weekend spisujący się poniżej oczekiwań piłkarze z Olecka wznieśli się na wyżyny swoich możliwości i obnażyli wszelkie słabości wyżej notowanego rywala. Dzięki odważnym atakom i walce o każdy centymetr boiska gospodarze prowadzili po 54 minutach 3:0. Chwilowe rozprężenie w szeregach ekipy dowodzonej przez Adama Wyszyńskiego wykorzystał Artur Kropiewnicki. Goście zbyt długo świętowali zdobycie kontaktowego gola, za co spotkała ich zasłużona kara. Przysłowiowego „gwoździa do trumny” wbił Matwiejczyk. Na otarcie łez rozmiary porażki zmniejszył w końcowym fragmencie meczu Karol Szymanowski. Jego była drużyna, zarazem najbliższy przeciwnik Śniardw - Mazur Pisz był bliski wywalczenia kompletu punktów w arcyważnym starciu z Błękitnymi Pasym. Niestety, gospodarze przespali pierwszą połowę i po zmianie stron musieli „gonić wynik”. Zespół Adama Ożarowskiego bardzo szybko zabrał się za odrabianie strat. W 48 minucie sygnał do natarcia dał Sebastian Poświata, którzy skutecznie wykonał „jedenastkę” podyktowaną za zagranie ręką jednego z obrońców Błękitnych. Piszanie „poczuli krew”, dlatego zamknęli rywala na jego połowie. Defensorzy z Pasymia próbowali oddalić zagrożenie od własnego bramki, lecz po jednym z ataków piłkę w siatce umieścił Błażej Gutowski. Niestety, na tym koniec dobrych wiadomości, bo w dalszej części pojedynku Mazur stracił dwóch zawodników. Za rzekome symulowanie faulu czerwonym kartonikiem został ukarany Sebastian Zaczkowski. Taką samą karę sędzia wymierzył Łukaszowi Barańskiemu. Mimo to gospodarze mogli zgarnąć całą pulę. Piłki meczowej nie wykorzystał Marcin Mąka, który w sytuacji „sam na sam” z golkiperem Błękitnych uderzył w słupek.

O ile rezultat środowego (22 kwietnia) spotkania z Puszczą był łatwy do przewidzenia, o tyle gorzej było z wytypowaniem wyniku meczu z Olimpią Olsztynek. Beniaminek III ligi miał przed sobotnim starciem tylko o pięć punktów. Z kolei triumf Znicza, przy jednoczesnej porażce Jagiellonii II, dawał nadzieję na nawiązanie walki o awans w tabeli. Na szczęście, chociaż początek na to nie wskazywał, na końcu sprawdził się pozytywny scenariusz. Znicz wygrał 3:1. Dwa gole zdobył Mateusz Butkiewicz, a jedno trafienie dołożył Jacek Falkowski

Znicz Biała Piska – Olimpia Olsztynek 3:1 (1:0)
0:1 – Żórański (19')
1:1, 1:2 – Butkiewicz (70', 71')
1:3 –Falkowski (76')

Znicz: A. Radzikowski – Gryko (85' Giza), Ekstowicz, Lipowski, Kierznowski, M. Świderski, Falkowski, Romachów (46' K. Radzikowski), Janik, Butkiewicz (89' Melka), Adamiec (80' D. Świderski)