Po sąsiedzku. Dni otwarte Mazurskiej Szkoły Marion Dönhoff w Mikołajkach

2015-04-13 07:44:30(ost. akt: 2015-04-13 07:56:06)

Autor zdjęcia: Karolina Puzio

W najbliższą sobotę (18 kwietnia) ćwierćwiecze swojego istnienia obchodzić będzie jedna z pierwszych społecznych szkół w Polsce. Utworzona z inicjatywy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w marcu 1989 roku Społeczna Szkoła im. Marion Dönhoff w Mikołajkach obecnie prowadzi działalność edukacyjną w formie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego. Jubileusz połączony będzie z dniami otwartymi szkoły.
Początkowo placówka oświatowa miała być odpowiedzią na potrzebę utworzenia szkoły dla młodzieży z samych Mikołajek. Jednak już po kilku latach okazało się, że nie jest to zwyczajna szkoła a zasilać szeregi jej uczniów zaczęła młodzież z całego powiatu mrągowskiego oraz powiatów ościennych.

Niewątpliwy sukces placówka zawdzięcza zaangażowaniu kadry nauczycielskiej, ich pedagogicznej pasji i rodzinnej atmosferze. Ta niewielka mazurska szkoła stała się kuźnią absolwentów, których nazwiska odnaleźć możemy na listach studentów najlepszych uczelni w kraju i za granicą. Wśród nich odnajdziemy również lekarzy, pracowników naukowych i doktorantów uniwersyteckich, prawników i doradców w dużych korporacjach w Polsce i Europie, architektów oraz projektantów łodzi i jachtów, właścicieli prywatnych firm, osoby pracujące w branży modelingowej, dziennikarzy stacji państwowych i prywatnych, pilotów samolotów wojskowych, marynarzy, producentów filmowych, nauczycieli, tłumaczy, geodetów, psychologów, przedsiębiorców, podróżników i pracowników wielu innych branż.

W 1995 roku Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Mikołajkach swoim patronatem objęła Hrabina Marion Dönhoff – niemiecka dziennikarka, współwydawca i redaktor naczelny tygodnika „Die Zeit”, która po II Wojnie Światowej aktywnie działała na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy wschodniej. Mazurski charakter mikołajskiej szkoły uczynił z niej wielowymiarową platformę wymiany myślowej, projekcją tolerancyjnego spojrzenia na współistnienie Mazurów, Polaków i Niemców na terenach dawnych Prus Wschodnich. Osobliwy charakter podejścia do nauczania w tej szkole jest ucieleśnieniem wieloletnich starań Hrabiny Dönhoff, postaci wyjątkowo symbolicznej dla polsko-niemieckiego pojednania.

Organizatorzy jubileuszu Szkoły Marion Dönhoff w Mikołajkach chcą silnie zaakcentować przypadającą również w tym roku 50 rocznicę „Listu biskupów polskich do niemieckich” nazwanego później orędziem, który zawiera znany fragment: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Podczas uroczystości, Zbigniew Nosowski, który jest redaktorem naczelnym kwartalnika WIĘŹ poprowadzi panel dyskusyjny nt. roli „Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich” w świetle normalizacji stosunków polsko-niemieckich po okropieństwach II Wojny Światowej.

Współgospodarzami jubileuszu szkoły będą Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Mikołajkach, Stowarzyszenie Pro Masuria, Fundacja Marion Dönhoff, Towarzystwo WIĘŹ oraz Potocki Gałkowo. Swoją obecność podczas jubileuszu szkoły potwierdziła Wioletta Śląska-Zyśk Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Więcej informacji na stronie szkoły: www.sto-mikolajki.pl

Paweł Oleński

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5