Spokój nie tylko w święta. Reaguj, jak za ścianą słyszysz awanturę

2015-04-03 16:10:28(ost. akt: 2015-04-03 13:27:38)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Święta Wielkiej Nocy to czas przepełniony wiosenną radością, spędzany przy wielkanocnym stole, w gronie najbliższych. Pomimo radosnego wymiaru tych Świąt, każdego roku policjanci z Warmii i Mazur interweniują w rodzinach, w których zamiast wiosennego optymizmu, pojawiają się awantury, agresja, i których członkowie dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich. Jeśli jesteś świadkiem awantury, słyszysz krzyki za ścianą, na klatce schodowej widziałeś posiniaczoną sąsiadkę, nie bądź obojętny- zareaguj!
Awantura ojca z synem o oblanie wodą…

Składając swoim bliskim i znajomym wielkanocne życzenia, życzymy, by święta upływały w rodzinnej, ciepłej, radosnej atmosferze. Jednak nie we wszystkich domach przy wielkanocnym stole panuje taka atmosfera. Zdarzają się konflikty, awantury, a członkowie rodziny dopuszczają się agresywnych zachowań wobec bliskich. Konieczna staje się interwencja Policji, zapewnienie pomocy osobom pokrzywdzonym i odizolowanie od nich sprawcy. By przerwać zjawisko przemocy i pomóc rodzinie, niezbędna jest reakcja osób, które są świadkami tej przemocy.

Jednak badanie zlecone przez MSW wykazało, że w 2014 roku tylko 42 procent osób, które były świadkami przemocy domowej zgłosiło ten fakt odpowiednim instytucjom. A przecież tylko brak obojętności może przerwać rodzinny dramat…

Jakiej pomocy można oczekiwać od Policji?

Gdy policjanci interweniują wobec przemocy w rodzinie, uruchomiona zostaje procedura „Niebieskiej karty”. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2011 r. przepisami dotyczącymi procedury „Niebieskiej karty”, podmiotami uprawnionymi do jej założenia poza Policją są: ośrodki pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszystkie te podmioty współpracują razem przy realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pracując w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwala zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa - wszczynane zostaje postępowanie przygotowawcze. Jeśli natomiast zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, policjanci, pracownicy socjalni, lekarze mogą podjąć decyzję o jego odebraniu z rodziny i umieszczeniu u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej.

Wszystkie osoby pokrzywdzone dowiadują się od policjantów podczas interwencji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie są kompetencje instytucji pomocowych. Sprawcy przemocy wyjaśniane są konsekwencje prawne fizycznego i psychicznego znęcania się.

Jak funkcjonuje system pomocy?

Ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.


Całe województwo warmińsko-mazurskie : 2013 r., 2014 r.
Liczba spraw wszczętych z art.207 kk: 1222, 1253
Liczba przestępstw stwierdzonych: 740, 825
Liczba osób podejrzanych: 684, 754
Liczba aresztów zastosowanych wobec sprawców przemocy: 72, 97

Wszystko zależy od ludzi…

Od tego czy w porę zareagują na czyjąś krzywdę. Przypadków takiej pomocy jest wiele. Dlatego apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomóżmy innym, nie bądźmy obojętni. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić Policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 997 lub 112. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

KPP Pisz

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pytek #1706739 | 81.15.*.* 6 kwi 2015 07:52

    Jako obywatel tej ziemi , tej piskiej ziemi korzystając ze swoich praw obywatelskich chciałbym zapytać o stan psychiczny zdrowia burmistrza wybranego przez nas, który sprawuje władzę w mieście Pisz? Mam takie prawo i Pytam ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Prorok_ #1706042 | 94.42.*.* 4 kwi 2015 15:33

    No właśnie. Dla szpitala nie ma pieniędzy (pielęgniarki protestują) a na zatrudnienie pracownika do PMOS pieniadze są. I ten pracownik ma już emeryturę.... Ciekawe rzeczy dzieją się w powiecie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. :( #1706031 | 83.24.*.* 4 kwi 2015 15:11

    ...a ja popieram Proroka?!... Co więcej - mam pytanie: Kiedy „Gazeta” wykaże się wreszcie inicjatywą i dopyta się jaki tak naprawdę zakres obowiązków ma kierownik Alicki w PMOS (jest tam jeszcze dyrektor Zduniak) - był burmistrz, ile np. imprez sportowych od dnia nominacji zorganizował na nowym stadionie „ogólniaka”, no i najważniejsze pytanie – ile nas podatników kosztuje miesięcznie jego utrzymanie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  4. Prorok_ #1705758 | 94.42.*.* 4 kwi 2015 08:33

    „Sorok” i wszystko jasne. Ty tu ruskiego języka nie używaj a jeśli bronisz byłego Burmistrza to najlepiej wpłać stosowną kwotę do kasy miejskiej. Jakbyś zapomniał to ci przypominam, że zadłużenie wzięło się stąd, że do budżetu były wpisywane wirtualne dochody- wydatki zaś były całkiem realne. na przykład na taka bzdurę jak wieża ciśnień, telefony, których nie ma, przerost zatrudnienia, gigantyczne dopłaty do oświaty ( więcej niż daje rząd na ten cel) i tym podobne. Tak więc wpłacaj do kasy pieniądze, po dwóch kadencjach twojego burmistrza bardzo ich brakuje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  5. Pytek #1705712 | 81.15.*.* 4 kwi 2015 06:44

    Co należy zrobić aby założyć niebieską kartę dla burmistrza?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5