Dopłaty po nowemu. Ważne szkolenia dla rolników

2015-03-01 09:00:00(ost. akt: 2015-02-27 11:24:22)
Jednolita Płatność Obszarowa przysługiwać będzie do „każdego hektara”, za który uznawane będą praktycznie wszystkie użytki

Jednolita Płatność Obszarowa przysługiwać będzie do „każdego hektara”, za który uznawane będą praktycznie wszystkie użytki

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W połowie marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie procedurę przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku nastąpią bardzo duże zmiany w płatnościach obszarowych, które całkowicie zmienią dotychczasowy system. Wprowadzony zostanie nowy katalog płatności. Budżet dopłat bezpośrednich dla Polski w 2015 roku wynosi 3,4 mld euro, czyli 14,3 mld złotych.
— W tym roku rolnicy otrzymają nowy katalog płatności, który obejmuje Jednolitą Płatność Obszarową — tłumaczy Andrzej Knyżewski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Piszu. — Jej stawka wyniesie ok. 107 euro za hektar. Przysługiwać ona będzie do „każdego hektara”, za który uznawane będą praktycznie wszystkie użytki rolne utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Przy czym gospodarstwo musi posiadać nie mniej niż 1 hektar UR.

W katalogu dopłat bezpośrednich znalazła się także płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie) i wyniesie ona ok. 71,8 euro na każdy hektar. Wspomniane praktyki obejmują dywersyfikację upraw dotyczącą utrzymania trwałych użytków zielonych na niezmienionym poziomie oraz utrzymania tzw. obszarów proekologicznych, na przykład elementów krajobrazu, stref buforowych czy upraw wiążących azot.

Płatność dla młodych rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia wyniesie ok. 59,8 euro za hektar. Natomiast płatność dodatkowa przysługiwać będzie rolnikom do powierzchni gruntu kwalifikującej się do JPO (Jednolita Płatność Obszarowa - przyp.red.) i mieszczącej się w przedziale od 3,01 do 30 hektara. Tutaj stawka wyniesie 40,4 euro za hektar.

Wyszczególniono też płatności związane z produkcją: do bydła – ok. 69 euro za sztukę, do krów – ok. 69,2 euro za sztukę, do owiec – ok. 25 euro za sztukę, do kóz – ok. 15 euro za sztukę. Jeżeli chodzi o produkcję roślinną uwarunkowania powiatu piskiego obejmują produkcję ziemniaków skrobiowych – stawka 400 euro za hektar i uprawę roślin wysokobiałkowych – 239 euro za hektar.

— Wymienione dopłaty obwarowane są spełnieniem przez rolników szeregu wymogów merytorycznych związanych miedzy innymi z planowaniem i organizacją prac w gospodarstwie oraz bardzo wielu wymogów formalno–prawnych — podkreśla Andrzej Knyżewski.

— W związku z tym Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Piszu wspólnie z Biurem Powiatowym ARiMR w Piszu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników przeprowadzi w najbliższym czasie na terenie każdej gminy szkolenia, na których rolnicy zostaną w szczegółach zapoznani z wchodzącym w życie nowym systemem. Chciałbym także poinformować wszystkich zainteresowanych, że w okresie od 15.03 do 15.05 pracownicy PZDR w Piszu będą pełnić dyżury i świadczyć pomoc w prawidłowym sporządzeniu wniosków. Biuro PZDR w Piszu znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 33, posiadamy również swoje filie na terenie pozostałych gmin. Szczegółowych informacji udzielamy telefonicznie – nr tel. 87 423 20 33. Mając również na uwadze sprawność obsługi interesantów oraz uniknięcie zbędnych kolejek zwracam się z zaproszeniem i prośbą do naszych rolników o sukcesywne i jak najszybsze zgłaszanie się do naszych biur.

Beata Smaka
pisz@gazetaolsztynska.pl


Pisz – 3.03, godz.10.00, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Piszu
Ruciane Nida – 6.03, godz.10.00, sala konferencyjna Urzędu Gminy,
Orzysz – 10.03, godz. 10.00, sala MOSiR,
Biała Piska – 13.03, godz.10.00, sala konferencyjna przy ul. Sikorskiego 21A.

Harmonogram spotkań z rolnikami:

Tylko ciekawe informacje, polecam :)


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dfs #1678233 | 81.15.*.* 1 mar 2015 11:36

    strajkujcie dalej, przecież wy macie tak "źle"

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5