Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Wkrótce rusza nabór do przedszkoli

2015-02-21 13:00:00 (ost. akt: 2015-02-20 09:53:05)

Autor zdjęcia: Przedszkole Miejskie "Niezapominajka" w Orzyszu

— Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć chociaż trzy grupy — martwi się Renata Skopnik, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Rucianem-Nidzie. Od marca rusza nabór do publicznych przedszkoli, a w Rucianem-Nidzie brakuje chętnych maluchów. Jak sytuacja przedstawia się w pozostałych miastach naszego powiatu?

Zgodnie z obowiązującą ustawą w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wówczas najpierw przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub niepełnosprawnych oboje rodziców, niepełnosprawne rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców (obowiązuje definicja analogiczna jak w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość. Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez gminę, tzw. kryteriami samorządowymi; nie może być ich więcej niż sześć. Jednym z nich musi być pierwszeństwo dla pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym może być kryterium dochodowe. Jak mówią dyrektorzy placówek z naszego powiatu, nie powinno być większych problemów z dostaniem się dziecka do przedszkola.

"Starszaki" komplikują sprawę, ale nie wszystkim
— Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć chociaż trzy grupy — martwi się Renata Skopnik, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Rucianem-Nidzie. Placówka w ubiegłym roku przyjęła ponad 120 dzieci. Podczas tegorocznej rekrutacji przewiduje się, że będzie to tylko 67 osób. Skąd taka rozbieżność? — Wszystko przez reformę oświatową — tłumaczy Renata Skopnik. — Sześciolatki odchodzą do szkoły, a to powoduje, że w naszym przedszkolu będzie brakowało dzieci. W gminie panuje wysokie bezrobocie. Rodzice zabierają stąd swoje pociechy i przeprowadzają się do większych miast w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Niestety, mała liczba przedszkolaków może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje, bo nie wykluczone, że konieczne będą zwolnienia nauczycieli.
Odwrotna sytuacja jest Piszu. Tutaj rodzice mogą skorzystać na reformie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej, bo "starszaki" w szkolnych ławkach zwalniają miejsca tym najmłodszym. — W ubiegłym roku najliczniejszą grupę dzieci nieprzyjętych do przedszkola stanowiły dwu i trzylatki. Było to w sumie około 30 osób — wylicza Małgorzata Wyszyńska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 w Piszu. — Teraz będziemy mieć większą liczbą miejsc dla maluchów w tym przedziale wiekowym i zapraszamy rodziców do składania wniosków o przyjęcie. Planujemy utworzenie trzech grup 2-latków, pięciu grup 3-latków oraz 4-latków. Każda z nich będzie liczyła około 25 osób.
Optymistycznie do rekrutacji podchodzi także Jadwiga Frąckiewicz, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Białej Piskiej: — Myślę, że tak jak rok temu, zostaną przyjęte wszystkie dzieci — uważa. — Nie mogę na razie podać dokładnej liczby wolnych miejsc. To zależy między innymi od maluchów, które będą kontynuowały nauczanie przedszkolne w naszej placówce. Rodzice na złożenie deklaracji w tej sprawie mają czas do 6 marca. Obecnie do przedszkola uczęszcza ponad 170 dzieci.
— Również w Orzyszu nie powinno być problemu z wolnymi miejscami — twierdzi Halina Sobocińska z orzyskiej "Niezapominajki". — W ubiegłym roku wszystkie wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

Tylko ciekawe informacje, polecamPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #1671830 | 31.182.*.* 22 lut 2015 09:18

  W szkołach , które nie są przystosowane dla tak małych dzieci !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kari #1671669 | 81.15.*.* 21 lut 2015 21:08

  w szkolnych zerówkach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z Pisza #1671547 | 83.6.*.* 21 lut 2015 17:37

  A gdzie w Piszu będą grupy pięciolatków? I ile ich bedzie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages