Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Starostowie i prezydenci miast gościli u marszałka województwa

2015-01-18 12:00:00 (ost. akt: 2015-01-17 20:36:38)

Autor zdjęcia: Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Samorządowcy reprezentujący powiaty oraz prezydenci największych miast regionu spotkali się w Olsztynie z marszałkiem województwa. Intencją spotkania była rozmowa o przyszłej współpracy między samorządami. Nie zabrakło jednak konkretnych deklaracji i dyskusji o najważniejszych wyzwaniach stojących przed powiatami i miastami regionu.

Ruszają nowe środki unijne
W ostatnich tygodniach samorządowcy mieli okazję poznać założenia nowego regionalnego programu operacyjnego. Do regionu trafi ponad 1,7 mld euro. Największa część unijnego tortu kierowana jest do przedsiębiorców.
- Musimy wykorzystać wszystkie szanse, abyśmy tak jak do tej pory byli w pierwszej lidze regionów najlepiej wykorzystujących środki europejskie – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Do tego potrzebna jest bardzo duża aktywność lokalnych samorządów, które są nie tylko ważnymi odbiorcami europejskiej pomocy, ale też pełnią niezastąpioną rolę w promocji i docieraniu z unijną ofertą do miejscowych firm.
W tym roku ruszą pierwsze konkursy z nowej puli środków unijnych. Budżet programu na lata 2014-2020 jest większy niż w ostatnich siedmiu latach. Do skorzystania z unijnej pomocy trzeba się będzie jednak dobrze przygotować. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej premiują pomysły innowacyjne i łączenie sfer biznesu oraz nauki. Duża część funduszy przeznaczona będzie nadal na inwestycje drogowe i kolejowe.

Konwent Powiatów deklaruje współpracę
W nowej kadencji pracami Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego kierować będzie nowy przewodniczący. Jest nim starosta giżycki Wacław Strażewicz. Spotkania gospodarzy powiatów odbywać się będą co dwa miesiące. Starostwie liczą na aktywny udział władz samorządu województwa w posiedzeniach Konwentu.
- Prócz bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami różnych środowisk, swoje kontakty i dialog ze społecznością województwa chcę oprzeć na dobrej współpracy z gospodarzami miast i gmin oraz starostami, którzy są przecież reprezentantami lokalnych wspólnot – deklarował marszałek Brzezin.
Goście zwracali także uwagę na potrzebę kierowania do nich szczegółowych informacji dotyczących nowego rozdania unijnych środków. Rozmawiano także o największych bolączkach samorządów m.in. braku środków na potrzebne remonty dróg powiatowych oraz inwestycje w szpitalach podlegających starostwom. Dyskutowano również o wyzwaniach stojących przed szkolnictwem zawodowym w regionie.

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Tylko ciekawe informacje, polecam


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do kolo #1638970 | 81.15.*.* 19 sty 2015 10:04

  Rzeczywiście w powiecie jak za czasów prl nic się nie zmienia od lat! Starosta razem z Jankiem (tym od zadłużania) nie mają sukcesów ale pieniądze doją! Nowicki będzie przecież na tym stołu już 3 kadencję , czyli 12 lat leżenia i dobrych poborów, a gdzie osiągnięcia walki z bezrobociem w naszym powiecie? Praca po znajomości? To jest to osiągnięcie ponad 33% bezrobocie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kolo #1638841 | 113.161.*.* 19 sty 2015 07:04

  Jak ogromne sukcesy osiągnęły władze powiatu razem ze swoją szemraną kliką czyli "radą" mogliśmy się przekonać przez ostatnie cztery lata. Utrzymywanie tej gromady, która tkwi przy władzy dzięki durnej ordynacji i machlojkom z kupowaniem głosów to paranoja. i jeszcze ten zarządowiatu z sanitariuszem po zawodówce na czele. Zgroza

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pola #1638593 | 178.183.*.* 18 sty 2015 20:02

  Przykro, nie dla Gminy Pisz. Po co więc tylu urzędników w Urzędzie Miejskim ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wewra #1638425 | 78.11.*.* 18 sty 2015 16:52

  A w Piszu wieża ciśnień, skatepark, świetlica wiejska, że nie wspomnę o reszcie..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wewra #1638424 | 78.11.*.* 18 sty 2015 16:52

  A w Piszu wieża ciśnień, skatepark, świetlica wiejska, że nie wspomnę o reszcie..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages