Zabytkowy kościół odzyskał swój blask

2014-12-26 12:00:00(ost. akt: 2014-12-26 13:17:59)

Autor zdjęcia: Marcin Redzko

Warto wybrać się do Wejsun, żeby zobaczyć jak wyglądał kościół ewangelicki przed blisko stu laty, tj. podczas swojego poświęcenia w listopadzie 1910 roku.
— Parafia Ewangelicka powoli kończy realizację projektu dofinansowanego ze środków PO RYBY. Celem tego projektu był remont wnętrza neogotyckiego kościoła ewangelickiego w Wejsunach — mówi ks.Marcin Pysz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Piszu.
W ramach prac związanych z realizacją projektu odtworzono wygląd kościoła z dnia jego poświęcenia - 27 listopada 1910 roku.

— Został odmalowany cały kościół, odtworzone freski w prezbiterium i na emporach, wymieniono całą instalacje elektryczną, wyremontowano ceglaną podłogę w kościele. Większość prac zostało już zakończonych, zaś zamknięcie projektu planowane jest na marzec przyszłego roku. Zapraszamy do zwiedzenia tego wyjątkowego zabytku — zachęca ks.Pysz.

Nabożeństwa w wejsuńskim kościele odbywają się w każdą niedzielę o godz.9.

e.ż.
pisz@gazetaolsztynska.pl

Oto nasza "jedynka" - inna niż zwykle, bo świąteczna! Zawsze dla Was, zawsze z Wami. Tylko ciekawe informacje, warto nas czytać!
Polecam


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1618895 | 83.6.*.* 28 gru 2014 13:53

    Po prostu urzędnicy nie mają pomysłu na wydanie pieniędzy zgodnie z założeniami danego programing unijnego. Po co np. rozwijać kontakty pomiędzy Polską , Litwą I Obwodem Kaliningradzki zgodnie z programem? I do tego co wymyśleć? Zróbmy więc ocieplenie ścian w szpitalu w Piszu, to pożyteczne! A że niespójne z programem z którego idzie kasa? To nic, napiszemy, że litewscy kierowcy tirów przejeżdzający przez Pisz jak zachorują, to będą mieli gdzie szukać pomocy lekarskiej. Tak to działa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. kaik #1618808 | 31.61.*.* 28 gru 2014 10:14

    Czyli jest to wykorzystywanie luk w przepisach czy coś innego ?

    odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #1618795 | 83.6.*.* 28 gru 2014 09:19

    Szpital w Piszu też remontowano za środki unijne z programu " rozwój współpracy transgranicznej Polska - Litwa - Rosja". Na wykorzystanie pieniędzy z niektórych programów władze nie mają pomysłów. Na Ale pieniądze nie przepadają.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. PO RYBY ? #1618175 | 31.61.*.* 26 gru 2014 16:19

    "Po ryby "-PROGRAM OPERACYJNY „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013" Oś priorytetowa 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013" ma przyczynić się do aktywizacji społeczności obszarów zależnych od rybactwa poprzez włączenie partnerów społecznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw. Oś priorytetowa 4 ma doprowadzić nie tylko do poprawy warunków życia na obszarach zależnych od rybactwa, która zostanie osiągnięta dzięki wdrażaniu projektów w ramach lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich (LSROR). Drugim, równie istotnym celem tej osi priorytetowej, jest rozwój inicjatyw i przedsiębiorczości wśród społeczności lokalnych. Oś priorytetowa 4 ma pobudzić ludność na obszarach lokalnych do różnorodnych inicjatyw, przełamania lokalnych barier oraz zachęcić do współpracy w ramach wspólnych projektów. Szansą na osiągnięcie tego celu będą lokalne grupy rybackie (LGR) - podmioty zrzeszające przedstawicieli szeroko rozumianego sektora rybackiego, gminy i inne podmioty publiczne oraz przedstawicieli sektora społecznego - dobrowolne zrzeszenia działające na obszarach zależnych od rybactwa. Partnerzy z tych trzech sektorów, dzięki współpracy przy opracowaniu i wdrażaniu lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich, uzyskają doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłości. Lokalne grupy rybackie wezmą udział w konkursie przeprowadzonym przez instytucję zarządzającą. W wyniku konkursu zostaną wyłonione najlepsze lokalne grupy rybackie, które przygotowały najlepszą lokalną strategię rozwoju obszarów rybackich. Z wybranymi w ten sposób grupami instytucja zarządzająca podpisze umowę na realizację strategii

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  5. piszanin #1618096 | 217.99.*.* 26 gru 2014 12:54

    Super perełka architektury. To jedyny kościół, który pozostał ewangelickim w naszym powiecie. Poruszaa skromnością, prostotą i dobrym smakiem projektantów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5