Plaga myszy na Czarciej Kępie

2014-09-04 16:00:00(ost. akt: 2014-09-04 14:24:45)
Myszy na Czarciej Kępie od razu po rzuceniu cumy próbują dostać się na pokład jachtu

Myszy na Czarciej Kępie od razu po rzuceniu cumy próbują dostać się na pokład jachtu

Autor zdjęcia: Tomasz Janiszewski

Żeglarze obawiają się cumować przy wyspach na jeziorze Śniardwy. Na Czarciej Kępie, zwanej też Czarcim Ostrowem, zaobserwowano niespotykane wcześniej ilości myszy i nornic. Wystarczy rzucić cumę, aby gryzonie po linie wdrapywały się na jacht w poszukiwaniu pożywienia. Myszy nie mają tu naturalnego wroga. Wyspy na Śniardwach mają status użytków ekologicznych, co ogranicza możliwości ich tępienia.
Żeglarze obawiają się cumować przy wyspach na jeziorze Śniardwy. Na Czarciej Kępie zaobserwowano niespotykane wcześniej ilości myszy i nornic. Wystarczy rzucić cumę, aby gryzonie po linie wdrapywały się na jacht w poszukiwaniu pożywienia. Myszy nie mają tu naturalnego wroga.Wyspy na Śniardwach mają status użytków ekologicznych, co ogranicza
możliwości ich tępienia.

— Żeglarze, którzy cumują na wyspach dzwonią do nas, że tam są takie ilości, myszy, że ściółka sprawia wrażenie jakby się ruszała — mówi komandor Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie Andrzej Chudzicki. — Pytają się co robić? Radzimy, aby cumowali na kotwicach parę metrów od brzegu, albo zastawiali pułapki na cumach.

Andrzej Chudzicki od wielu lat pracuje na jeziorze Śniardwy. Zna ten akwen jak mało kto.
— W przeszłości były lata, że gryzoni tam nie było — komentuje zaskakujące zjawisko. — Ale różnie się to układało. Pamiętam, że były w latach siedemdziesiątych, ale nie przypominam sobie, żeby stanowiły jakiś problem w latach dziewięćdziesiątych. Teraz ponownie odrodziły się.

Na wyspie widywany był lis, naturalny wróg takich gryzoni, ale jego możliwości ograniczenia populacji okazują się znikome. Liczba myszy przekracza wszelkie wyobrażenia.

— Byłem na Czarciej Kępie w sierpniu — mówi żeglarz Tomasz Janiszewski z Warszawy. — Od razu po rzuceniu cumy miałem gościa na pokładzie. Stanąłem nieco dalej od brzegu na kotwicy, żeby uniknąć problemu. Myszy jak przedostaną się na pokład mogą pogryźć wiele rzeczy, narobić szkód. Może któraś zdechnąć gdzieś w kącie, a później będziemy mieć
przykry zapach na łódce. Ale obecności myszy na wyspach nie oceniałby jakoś szczególnie groźnie, raczej w kategoriach drobnego kłopotu. Wystarczy przedsięwziąć pewne działania, aby uniknąć problemów.

Tomasz Janiszewski z Warszawy pozwolił sobie nawet na wykonanie serii zdjęć myszy, która pozwoliła się karmić z ręki jakby była oswojona. Jego zdaniem natura sama ureguluje liczbę myszy, i nie trzeba w to ingerować.

Sławomir Kędzierski
s.kedzierski@gazetaolsztynska.pl

Już jutro nowe wydanie Gazety Piskiej. Polecam, warto nas czytać. :)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bialapiska.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Taka myśl #1477090 | 81.15.*.* 4 wrz 2014 20:04

    Jeżeli myszy są gównożerne to znaczy, iż natura pracuje nad samooczyszczeniem. Z myszy wyewoluują szczury papierożerne, a dalej nutrie syfiarzomwpierdzielne.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur Pisz #1477002 | 83.21.*.* 4 wrz 2014 18:03

    Myszy pożarły popiela . To i chyba przyjdzie koniec na Burmistrza :-))

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Cyklista #1476967 | 31.182.*.* 4 wrz 2014 17:22

    A po co tam żeglarze cumują? Żeby się wypróżnić? Przynajmniej ja takie miałem wrażenie, gdy zobaczyłem resztki papieru toaletowego.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5