"Siergiej" wrócił po 70 latach

2014-08-15 08:00:00(ost. akt: 2014-08-14 11:25:44)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Jest niedziela 10 sierpnia 2014 roku na Osowym Grądzie przy Krzyżu Barszczewskiego członkowie Szwadronu Historycznego 9.Pułku Strzelców Konnych wymieniają flagę na nową, szykują polowy ołtarz, zapalają znicz pod krzyżem. Wszystko odbywa się sprawnie, w ciszy i z powagą dla tego miejsca. Tylko jeden żołnierz w mundurze oparty na lasce rozgląda się spokojnie w zadumie po okolicy.
— Tamten dzień był podobny do dzisiejszego — wspomina kpt. w st. spocz. Sierakowski Leon ps. Siergiej, uczestnik bitwy na Grzędach z Niemcami 8-9 września 1944 r. — Piękna, słoneczna pogoda jak dzisiaj, nic nie zapowiadało tragedii.

Rozgląda się wokół "miejsce to samo, a jakby inne". Czas i matka natura zatarły ślady pola bitwy z tamtego dnia, tylko krzyż, biało-czerwona flaga, tablica i zapalony znicz mówią o tajemnicy tego miejsca. Przywołują wspomnienia tamtych dni, dowódcy, kolegów, których widział ostatni raz. Jego wyraz twarzy, łzy w oczach i długa chwila milczenia pozwala nam zrozumieć Jego stan.

Teraz jesteśmy pewni jak wielkim pragnieniem żyjących uczestników tej bitwy było znaleźć się po 70 latach na tym przesiąkniętym krwią poległych kolegów miejscu. Marzenie to pomogli spełnić członkowie Szwadronu Historycznego 9.Pułku Strzelców Konnych z Białej Piskiej pod dowództwem Bagińskiego Janusza.

Stan zdrowia nie pozwolił na odwiedzenie tego miejsca pozostałym uczestnikom bitwy tj. Panu por. w st. spocz. Wiśniewskiemu Stanisławowi ps.Wiarus lat-87 oraz Panu kpt. w st. spocz. Dubie Franciszkowi ps.Zapalnik lat-90. Na prośbę kombatantów w miejscu bitwy została odprawiona msza polowa za poległych i zmarłych żołnierzy 9.PSK oraz 9.PSK AK, celebrowana przez ks. prałata Łatwajtysa Stanisława proboszcza parafii MBNP w Grajewie.

W uroczystościach uczestniczył radny sejmiku woj. podlaskiego Bagiński Mieczysław, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rajgród Pan Chodkiewicz Karol, Biebrzański Park Narodowy reprezentowała natomiast Pani Helena Chwalińska. Prowadzącym całość uroczystości był nasz przyjaciel i wielki patriota Michalak Walenty z Gdańska. Po uroczystościach religijno-patriotycznych odbyło się spotkanie z Panem kpt. w st. spocz. Sierakowskim Leonem, który opowiadał o życiu codziennym w oddziale partyzanckim, jego trudach i niedostatkach. Z niebywałą dokładnością przedstawił relacje z akcji, w których uczestniczył, z ostatniej bitwy na Grzędach, internowaniu przez Rosjan oraz konspiracji i prześladowaniu w latach powojennych za przynależność do AK. Cisza ze strony słuchających była dowodem jak dużo można się dowiedzieć z żywej lekcji historii.

Za możliwość przeżycia tak wspaniałych chwil w imieniu kombatantów, członków Szwadronu Historycznego 9.PSK oraz gości pragnę podziękować dyrektorowi BPN Panu Skąpskiemu Romanowi oraz wszystkim jego pracownikom za okazaną pomoc i zrozumienie. Dziękuję wszystkim osobom, które wniosły swój wkład w celu uświetnienia tej wspaniałej uroczystości.

D-ca SH 9PSK Bagiński Janusz

Warto nas czytać. Polecam :)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bialapiska.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5