Dyskutowali na temat wydarzeń sprzed 25 lat

2014-06-05 09:43:12(ost. akt: 2014-06-05 13:10:55)

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Ziemi Piskiej

Wczoraj (4 czerwca) w Muzeum Ziemi Piskiej wspólnie z nauczycielami historii aktywnymi w ramach Klubu Lokalnych Inicjatyw Oświatowych zorganizowano debatę pt. "4 czerwca 1989r.Interpretacje".
Clou spotkania stanowiły wystąpienia lokalnych historyków. Waldemar Brenda zaprezentował funkcjonujące w obiegu publicystycznym i naukowym teorie na temat przyczyn tzw. okrągłego stołu i wyborów czerwcowych. Agnieszka Tuzinowska skoncentrowała się na obecności tematu wydarzeń 1989r. w obowiązujących współcześnie podręcznikach historii.

Jacek Foszczyński zaprezentował przebieg wydarzeń między wyborami czerwcowymi a pierwszymi autentycznie wolnymi wyborami, jakimi były wybory samorządowe 27 maja 1990r. Jako ostatni głos zabrał Andrzej Zadroga, który omówił wpływ wydarzeń w Polsce na proces odchodzenia od systemu w pozostałych krajach bloku sowieckiego. Spotkaniu towarzyszyła dyskusja z udziałem m.in. Wojciecha Zielińskiego z Białej piskiej, w 1981r. górnika Kopalni "Wujek", gdzie krwawa operacja sił reżimowych po wprowadzeniu stanu wojennego, spowodowała śmierć kilku jego kolegów. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z "bibułą" solidarnościową schyłku lat osiemdziesiątych.

Wysłuchano także utworów muzycznych Lecha Makowieckiego i Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Bogusława Trupacza oraz Kacpra Jermacza i Kuby Górskiego. Przy okazji spotkania do piskiego Muzeum zawitało Studio Wyjazdowe Radia Olsztyn. Od 16.15 do 16.45 z Muzeum nadawano na żywo audycję, w której piscy historycy i muzealnicy dyskutowali na temat wydarzeń sprzed 25 lat...

Waldemar Brenda
Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej

Polecam najnowsze wydanie Gazety Piskiej, w sprzedaży już jutro! Tylko ciekawe informacje:)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5