Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Dają im rodzinne ciepło i bezinteresowną miłość

2014-05-30 05:43:07 (ost. akt: 2014-05-30 07:44:32)
Rodzina Państwa Galanty

Rodzina Państwa Galanty

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Dziś (30 maja) obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – to polskie święto ustanowione w 2006 roku i obchodzone w celu poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych. Święto to ma na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego.

Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu miłość i troskę, wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki - to jeden z największych darów jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi.

Państwo Elżbieta i Stanisław Galanty z Zalesia k/Drygał są jedną z wielu rodzin zastępczych w powiecie piskim. Wychowali własne dzieci, mają wnuki a od kilku lat stanowią niezawodową rodzinę zastępczą dla rodzeństwa: Izabeli, Agnieszki, Pawła i Ewy.

Razem z nimi mieszka też ich pełnoletni brat, który pomimo uzyskania pełnoletności i otrzymania pomocy (finansowej na kontynuowanie nauki) oraz rzeczowej (na zagospodarowanie)nadal mieszka z Państwem Galanty i swoim rodzeństwem. Andrzej wie o tym, że zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie rodziny zastępczej oraz pracowników PCPR w Piszu.

We wtorek (27 maja) towarzyszyliśmy tej niezwykłej rodzinie w niecodziennej uroczystości. Czworo rodzeństwa – Ewa, Agnieszka, Paweł i Andrzej w kościele w Drygałach przyjęło sakrament bierzmowania. — Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona, to dla nas wielkie święto. Rzadko się zdarza, żeby aż czworo dzieci naraz szło do bierzmowania — z radością mówi zastępcza mama Elżbieta Galanty. — Najbardziej dumna z rodzeństwa jest Izunia, najmłodsza, moja kochana przytulanka — uśmiecha się pani Ela.

W uroczystości uczestniczyła też pani Monika Orłowska z PCPR w Piszu, która zawsze, w razie potrzeby wspiera rodzinę. — To niezwykle ciepli, serdeczni i pełni empatii rodzice. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać i otaczać opieką tak wspaniałą rodzinę – mówi pani Monika Orłowska.

Państwu Galanty i wszystkim rodzinom zastępczym, z okazji ich święta życzymy radości i wielkiej pociechy z tych, którym na co dzień oddają swe serce i pełną rodzicielskiego ciepła, bezinteresowną miłość.


RODZICIELSTWO ZASTĘPCZE:

Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców. Ma ona charakter przejściowy. Zapewnia czas potrzebny na pracę z rodziną biologiczną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny i może być sprawowana w formie rodzinnej (rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa oraz rodzinny dom dziecka) oraz instytucjonalnej. Rodzina zastępcza jest częścią szerszego systemu na rzecz pomocy dziecku i jego rodzinie. Rodziny zastępcze otrzymują pomoc finansową oraz pomoc i wsparcie w przypadku pojawiających się trudności w sprawowaniu opieki nad dziećmi i ich wychowaniu. Wspierane są przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu oraz mogą korzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej działającej przy Centrum Pomocy Rodzinie (tj.z porad psychologa, mediatora rodzinnego oraz prawnika). Dużym wsparciem dla rodzin zastępczych jest możliwość uczestniczenia w grupie wsparcia dla rodzin zastępczych "Rodzina zastępcza na plus" również funkcjonującej przy PCPR w Piszu.Już dziś nowe wydanie Gazety Piskiej, tylko ciekawe informacje, polecam:)


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niunka #1406702 | 81.15.*.* 30 maj 2014 13:01

  W Rudzie jest najlepsza rodzina zastępcza. Tam jest prawdziwy dom jest milość, przyjazń, zrozumienie. podziwiam ludzi, którzy robią wiecej niz powinni. Kochajacy rodzice dają tyle serca w wychowanie dzieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rambo #1406481 | 88.156.*.* 30 maj 2014 07:04

  ...jestem pełen podziwu i szacunku dla rodzin zastępczych ale gdzie tkwi przyczyna takich przypadków jak ostatnio w Łęczycy...ludzie potrafią się kamuflować i ukrywać swoje prawdziwe intencje ale opieka prawdziwego psychologa nad rodziną musi być chociaż dla rodziny to krępujące i nie miłe...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages