Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Pieniądze dostali inni, a nie my

2014-01-03 13:02:00 (ost. akt: 2014-01-03 13:08:03)

Autor zdjęcia: archiwum GP

Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie opublikowano listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań, realizowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg 2012 - 2015. Widnieją na niej trzy projekty - gmin Pisz i Ruciane - Nida oraz Powiatu Piskiego, które znalazły się "pod kreską". A to oznacza korektę wcześniejszych planów.

To zła wiadomość dla mieszkańców Łupek, borykających się w okresie roztopów z dziurami i kałużami. O ich problemach pisaliśmy w ubiegłorocznym wydaniu Gazety Piskiej (z dnia 5 kwietnia). Nasi rozmówcy liczyli na położenie warstwy asfaltowej, umożliwiającej swobodny dojazd do ich gospodarstw domowych. Burmistrz Jan Alicki obiecał złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy tego odcinka łączącego Łupki z drogą krajową nr 58 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Słowa dotrzymał, jednak Minister Administracji i Cyfryzacji przyznał pieniądze innym samorządom. W gronie szczęśliwców zabrakło projektu Gminy Ruciane - Nida, dotyczącego przebudowy ulicy Nadbrzeżnej (na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Kowalik - red.). Szacunkowy koszt inwestycji wynoszący ponad 1,5 mln rząd miał wesprzeć kwotą około 763 tys. zł. Odrzucono też zgłoszoną przez Powiat Piski przebudowę drogi powiatowej, biegnącej wzdłuż ulicy Wyzwolenia w Orzyszu. Wkład własny inwestycji miał wynieść około 651 tys. zł, natomiast drugie tyle miały stanowić środki zewnętrzne. 


— Planujemy zmodernizować blisko 40 km dróg w naszym województwie. Długość ta może ulec zmianie w wyniku oszczędności po przetargowych i przyjęcia do dofinansowania kolejnych zadań. Samorządy wnioskowały do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego łącznie na kwotę blisko 73 mln zł dotacji z budżetu państwa — informuje Alferd Wenzlawski z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych limit dla Warmii i Mazur wynosi około 15 mln zł. 

— Zadania ujęte na zatwierdzonej przez ministra liście wyczerpują w całości przyznany limit. Wnioski złożone przez Gminę Ruciane - Nida, Gminę Pisz oraz Powiat Piski uzyskały w trakcie oceny punktację nie pozwalającą na ujęcie na zatwierdzonej Liście zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie zadań w ramach „Narodowego Programu przebudowy dróg lokalnych -Etap II Bezpieczeństwo–Dostępność – Rozwój” z uwagi na wyczerpanie limitu środków przez wnioski wyżej ocenione — dodaje Alferd Wenzlawski.

W związku z powyższym samorządy mają trzy wyjścia: poczekać na ewentualne oszczędności, sfinansować inwestycję z własnych środków lub ponownie złożyć wniosek... za rok.


Grzegorz Gierej
pisz@gazetaolsztynska.pl

Do poczytania polecamy:Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ewelino #1313695 | 79.191.*.* 2 lut 2014 16:50

  zapomniałaś o 2 zrealizowanych projektach szymborka. DWA wyroki prawomicne za przestępstwa dla superburmistrza. najbardziej udane projekty. tzw samorealizacja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewelina #1300059 | 78.11.*.* 18 sty 2014 18:13

  Syzmborski przygotował wiele projektów wraz z zabezpieczeniem finansowania, których nie chciał realizować Alicki. Dla przykładu: przejazd przez tory ul.Mazurska, projekt Pisa-Narew, drugi etap przeprawy mostowej. On zgnoi wszystkich mieszkańców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paweł #1291728 | 79.191.*.* 10 sty 2014 20:43

  Nic dziwnego, że pieniądze dostali inni, a nie my bo Alicki nie nadaje się do rządzenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. . #1291243 | 79.187.*.* 10 sty 2014 13:31

  no tak agrestowa albo żurawia będzie dźwignią dobrobytu mieszkańców Pisza , gratuluję przenikliwości gospodarczej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. daerek #1290622 | 62.152.*.* 9 sty 2014 21:31

  wczoraj w wiadomościach TVP burmistrz miasta z 30 bezrobociem mówił; że trzeba budować drogi i stworzyć dobre warunki. Człowieku Alicki; przeczysz sam sobie. Budujesz nie wiadomo po co i dlaczego; kluby, parki, skateparki. A gdzie infrastruktura drogowa, internetowa..... Zatrudnił całe rzesze urzędników i to właśnie wydatki na administracje oraz zbędne pseudo inwestycje zrujnowały gminę. Jedno ważne: pracują całe rodziny a pozostałe głoduja. na przykład pracuje 4 osoby; maja ok. 10 tysięcy i żyć i nie umiearć. Ale na nich pracują inni; sklejkarze, holzwerk, budowlańcy, sklepikarze.... Taka sytuacja nie potrwa długo. Alicki musi odejść jako pierwszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (71)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages