Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Ostrożnie z gazem, to nie zabawka

2013-11-02 18:00:00 (ost. akt: 2013-10-30 14:38:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zwracam się z gorącym apelem do mieszkańców powiatu piskiego o bezpieczne użytkowanie instalacji gazowych - zarówno stałych, jak i płynnych.

Gaz jest paliwem ogólnodostępnym dla gospodarstw domowych z uwagi na łatwą obsługę, higienę, oszczędność i racjonalność w zużyciu.Pamiętajmy, że gaz ma własności trujące, i zmieszany z powietrzem w odpowiedniej proporcji tworzy mieszaninę silnie wybuchową. Jej wybuch może nastąpić od ognia lub iskry powstającej w wyłączniku prądy (kontakcie). Zachowajmy szczególne środki ostrożności i przestrzegajmy niniejszych wskazówek:

- w czasie nieużywania gazu wszystkie kurki przed kuchenkami i palnikami gazowymi powinny być szczelnie zamknięte,

- przed zapaleniem gazu sorawdzjmy czy kurki były prawidłowo zamknięte. Jeśli stwierdzono jakąś niedokładność zamknięcia kurków i gaz ulatniał się, należy kurki dokładnie zamknąć, a pomieszczenie dobrze przewietrzyć. Dopiero wtedy można zapalić gaz. Taką nieszczelność najlepiej sprawdzić płynem mydlanym (woda+ „Ludwik” lub innym płynem pieniącym się) lub za pomocą atomizera (podobnie jak sprawdzamy szczelność zaworów w dętce po napełnieniu powietrzem). Zalecane są też czujki gazu, które automatycznie poinformują nas sygnałem dźwiękowym o ulatnianiu się gazu,

- szczelności przewodów instalacji i przyborów gazowych, a zwłaszcza ich kurków i połączeń wężowych nie wolno sprawdzać przy pomocy palącej się zapałki. Przy wymianie butli prośmy o podłączenie jej przez osobę uprawnioną, dostawcę gazu, 

- zapalając gaz trzymajmy płonącą zapałkę tuż przy palniku, a drugą ręką otwierajmy powoli dopływ gazu. W razie zagaśnięcia zapalonego gazu natychmiast zamykajmy kurek i odczekajmy (15-30 sekund) przed ponownym zapaleniem gazu. Dobrym rozwiązaniem są kuchenki z zapalnikami iskrzącymi na prąd, ale z tym wiąże się wymiana kuchenki na nowszy typ.

Bardziej skomplikowane jest odpalenie termy gazowej w piecach kąpielowych. Tam należy, trzymając zapaloną zapałkę na tzw. małym płomieniu (zapalaczu), rączkę zaworu zapalacza lekko nacisnąć i przesunąć w lewo aż do oporu i zapalić gaz. Dopiero potem należy przesunąć rączkę gazowego zaworu głównego palnika i równocześnie odkręcić wodociągowy zawór czerpalnej wody.Gaz należy zapalać bezpośrednio po otwarciu kurka, aby uniknąć wypuszczania niespalonego gazu w powietrze, zawierającego m.in. czad. Niedopuszczalne jest otwieranie kilku kurków na raz i później zapalanie ich kolejne z opóźnieniem. Każdy kurek przy palniku należy odkręcić i zapalać oddzielnie. Przy termach i piecach kąpielowych, w czasie okresów użytkowania, pilnujmy, aby palił się zawsze mały płomyczek gazowy zapalacza. Odkręcając ciepłą wodę zwracajmy szczególną uwagę, by zapaliły się wszystkie palniki głównego palnika. W przeciwnym razie istnieje groźba wybuchu i rozsadzenia aparatu.W czasie gotowania, pieczenia na kuchenkach gazowych sprawdzajmy, czy płomień gazu obejmuje swą „koroną” wszystkie otworki palnika. Przez otworek palnika, w którym gaz nie został zapalony, wydobywa się gaz, który może w pierwszej kolejności spowodować zatrucie osób przebywających w pomieszczeniu, a przy dalszym wzroście stężenia gazu w powietrzu tegoż pomieszczenia – wytworzy się mieszanina wybuchowa. 

Nie używajmy kuchenek, term, pieców kąpielowych itp. przyborów gazowych, jeśli ich palniki posiadają nawet częściowo zatkane otworki. Nie wolno używać przyborów gazowych, jeśli wyczuwa się od nich charakterystyczną woń gazu. W tym przypadku należy:


-zamknąć wszystkie kurki przy przyborach gazowych oraz kurek przy gazomierzu;
- pomieszczenie dobrze przewietrzyć przez otwarcie wszystkich drzwi i okien w mieszkaniu i na klatce schodowej;

- wygasić wszystkie źródła ognia (świece, zapałki, papierosy) i nie zapalać oświetlenia elektrycznego, nie używać aparatu telefonicznego w mieszkaniu;

- powiadomić o konieczności wygaszenia ognia we wszystkich pomieszczeniach;
- powiadomić Pogotowie Gazowe, dozorcę domu i administrację;

- w razie znacznego ulatniania gazu zamknąć główny kurka gazowego

.

Gaz w mieszkaniach może ulatniać się, m.in. z nieszczelnych kurków, kuchenek gazowych, wskutek zagaśnięcia płomienia palnika kuchenki gazowej. W budynkach podpiwniczonych, zwłaszcza w okresie zimowym, gaz z uszkodzonych przewodów gazowych może przedostawać się kanałami lub przez ziemię do piwnic i mieszkań. W takich wypadkach należy opuścić lokal. Do piwnicy lub do mieszkania wolno wejść tylko służbom ratowniczym i uprawnionym dostawcom gazu. Nie stawiajmy naczyń nadmiernie napełnionych na kuchenkach, gdyż w czasie gotowania przelewająca się ciecz powoduje zagaszenie części otworków lub całego palnika, ponieważ może dojść do powstania mieszaniny wybuchowej.
 Palącego się gazu w przyborach, nigdy nie pozostawiajmy pod opieką dzieci, osób chorych, a w razie wyjścia z mieszkania oraz nocą wyłączajmy kuchenki z użytkowania, zamykając przy nich wszystkie kurki.

 Opuszczając mieszkania na dłuższy okres sprawdźmy, czy wszystkie kurki zostały szczelnie zamknięte oraz zamknijmy kurek główny przy butli bądź gazomierzu.

Nie wolno we własnym zakresie bez uprzedniego porozumienia się z dostawcą gazu powiększać lub zmniejszać wielkości otworków w palnikach przyborów gazowych (stosować niewłaściwych dysz). Ich przekroje są tak obliczone, aby gaz z mieszaniną tlenu uległ spaleniu. Przy zmianie otworków następuje niezupełne spalanie, co może spowodować zatrucia, a nawet eksplozję gazu. Gdy stwierdzimy wadliwe działanie instalacji gazowej (słaby dopływ gazu, niezupełne spalanie się gazu w przyborach, itd.) wzywajmy dostawcę gazu. Połączenia wężowe stosujmy tylko do przenośnych przyborów gazowych. Wąż gumowy powinien być szczelny, mocny i zabezpieczony przed zsunięciem się.Nie wolno wieszać na przewodach gazowych żadnych przedmiotów, których upadek spowodowałby otwarcie kurków lub zerwanie węża gumowego. Próba szczelności musi być przeprowadzona także po przeróbkach instalacji, np. wykonaniu nowego odgałęzienia, dodaniu nowych palników oraz przed uruchomieniem instalacji gazowej nie używanej przez sześć miesięcy.

Nie wolno dokonywać żadnych przeróbek w instalacji bez zgody dostawcy gazu. Nie używajmy przewodów gazowych jako uziemienia instalacji elektrycznych, czy anten przez odbiorniki radiowe. W okresie zimowym odbiorca obowiązany jest chronić instalacje przed zamarzaniem. W razie jej zamarznięcia lub uszkodzenia nie wolno nagrzewać instalacji i zbliżać się z ogniem. Nie przesłaniajmy i nie likwidujmy otworów i wycięć wentylacyjnych w drzwiach łazienek, zatykać ściennego otworu wentylacyjnego w łazience bez względu na porę roku. Przy niedostatecznym dopływie powietrza następuje tzw. niepełne spalanie gazu, co może spowodować utratę przytomności i zatrucie osoby korzystającej z kąpieli. Gdy poczujemy w łazience charakterystyczny, gryzący w oczy zapach spalin, przymknijmy do połowy gaz. Jeśli to nie pomoże, zamknijmy go, rezygnując z kąpieli.Zwróćmy uwagę, czy istnieje dobry ciąg w przewodzie spalinowym (rurowym) od pieca kąpielowego do ściennego otworu przewodu spalinowego, czy rura spalinowa jest szczelna i prawidłowo osadzona w otworze przewodu spalinowego. W domach parterowych i w mieszkaniach na parterze sprawdzajmy, czy przewód spalinowy nie jest zatkany gruzem i sadzami.
 Administracja i użytkownicy gazu zobowiązani są korzystać przy naprawach instalacji gazowej oraz przyborów gazowych z usług fachowych dostawców gazu lub koncesjonowanych przedsiębiorstw instalacyjnych.

O każdym wypadku należy natychmiast zawiadomić właściwe organy władzy i dostawcę gazu. Wyciągajmy właściwe wnioski z wybuchów mieszaniny gazowej na naszym terenie. Zrób wszystko, by Cię ominęły. Zadbaj o bezpieczne użytkowanie instalacji, ponieważ od tego zależy zdrowie i życie - Twoje i Twoich bliskich. Z pozdrowieniem strażackim
kpt. Józef Baranowski oficer prasowy KPPSP w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1987857 | 178.159.*.* 6 maj 2016 11:24

    Niestety nie tylko użytkownicy ale i serwisanci bywają lekkomyślni !!! Sytuacja miała miejsce pół godziny temu w mieszkaniu moich rodziców. Mama na noc jak zawsze zakręciła butlę a rano nie mogła jej odkręcić . Zadzwoniła na serwis , po 10 minutach przyjechał ów skandalicznie nieodpowiedzialny mężczyzna . Zamiast wynieść butlę odkręcił zawór na max . Oczywiście w jednej chwili gaz rozprzestrzenił się na całe mieszkanie !!! On postawił butlę na oknie i czekał aż 11 litrów gazu poprostu wywierzeje przez okno !!! Przecież jedna iskra i ja wraz z rodzicami i psem stracilibyśmy życie !!! Ów kretyn ( bo inaczej się tego nazwać nie da ) zbagatelizował sprawę , że od takiego stężenia nic się nie stanie !!! Ba , jakby świadome zagrożenie naszego życia było mało zażądał jeszcze pieniędzy za wymianę butli , bo on nie będzie nam nowej sponsorował !!! Bezczelność ludzka nie zna granic !!! Moi rodzice oczywiście raz na zawsze zrezygnowali z usług firmy .... oraz złożyli skargę na bezczelnego i lekkomyślnego serwisanta . Niestety za pewne nie poniesie żadnej kary za stworzenie zagrożenia życia dla mojej rodziny i sąsiadów . A ja dziękuję Bogu , że ocalił nas od katastrofy !!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages